09.05.2023

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2023 r., sygn. III OSK 2088/21

Ochrona środowiska

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) sędzia NSA Małgorzata Pocztarek po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 lipca 2019 r. sygn. akt IV SA/Wa 783/19 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 11 lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie wstrzymania użytkowania instalacji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 lipca 2019 r., sygn. akt IV SA/Wa 783/19, oddalił skargę [...] Sp. z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 11 lutego 2019 r., nr [...], w przedmiocie wstrzymania użytkowania instalacji.

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji w okresie od dnia 6 do dnia 12 lutego 2018 r. upoważnieni inspektorzy Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska – dalej: "Podkarpacki WIOŚ", przeprowadzili kontrolę planową [...] Sp. z o.o. w L. – dalej: "Spółka" w związku z eksploatacją instalacji do biologicznego przekształcania odpadów biodegradowalnych. W toku kontroli ustalono, że instalacja zgodnie z pkt 5 ppkt 3 lit. b załącznika do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz. U. z 2014 r., poz. 1169) – dalej: "rozporządzenie w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych", zakwalifikowana została jako instalacja odzysku lub kombinacji odzysku i unieszkodliwiania odpadów o zdolności przetwarzania ponad 75 ton na dobę, z wykorzystaniem obróbki biologicznej, w związku z czym zgodnie z art. 201 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 799 ze zm.) – dalej: "Poś", podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Na podstawie z art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 1101), obowiązek uzyskania pozwolenia zintegrowanego dla istniejących tego typu instalacji powstał z dniem 1 lipca 2015 r.

W związku z planowanym zwiększeniem ilości przetwarzanych odpadów, strona przedłożyła do Starosty P. wniosek o wydanie decyzji - pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do kompostowania odpadów biodegradowalnych o wydajności 50 000 Mg/rok (137 Mg/dobę uwzględniając 365 dni pracy w roku) w miejscowości L.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne