07.06.2022

Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2022 r., sygn. III OSK 956/21

Obowiązki nałożone w zarządzeniu pokontrolnym muszą znajdować oparcie w obowiązujących przepisach prawa, a zarządzenia pokontrolne nie mogą nakładać obowiązków wykraczających poza eliminację stwierdzonych naruszeń.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski protokolant starszy asystent sędziego Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2022 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skarg kasacyjnych Prokuratora Okręgowego w Gdańsku oraz Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 listopada 2018 r. sygn. akt II SA/Gd 428/18 w sprawie ze skargi A. S.A. z siedzibą w G. na zarządzenie pokontrolne Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów ochrony środowiska 1. oddala skargi kasacyjne; 2. odstąpuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 20 listopada 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku., po rozpoznaniu skargi A. S.A. z siedzibą w G. (dalej: spółka) uchylił zaskarżone zarządzenie pokontrolne Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w G. z [...] czerwca 2018 r. w przedmiocie nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów ochrony środowiska.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że 15 maja 2018 r. dyrektor ds. eksploatacji spółki zgłosił awarię przepompowni ścieków "[...]" w G. i poinformował, że w związku z awarią nastąpi awaryjny zrzut ścieków nieoczyszczonych do rzeki [...] . W związku z tym pracownicy Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska dokonali w dniach od 16 maja 2018 r. do 4 czerwca 2018 r. kontroli w siedzibie spółki. Ustalenia kontroli zostały udokumentowane w protokole kontroli sporządzonym 4 czerwca 2018 r. W dokumencie tym stwierdzono, że w wyniku awarii w przepompowni do wód powierzchniowych rzeki [...] i rzeki [...] przez [...] przedostało się około 100 000 m3 ścieków nieoczyszczonych, według szczegółowego wyliczenia spółki (załącznik nr 8 do protokołu z kontroli). Ścieki nieoczyszczone charakteryzują się wysokim stopniem zanieczyszczenia, który dla wskaźnika ChZT (chemiczne zapotrzebowanie na tlen) wynosi ok. 900-1000 mg/dm3. Ścieki te przez oddziaływanie mikrobiologiczne stanowiły potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi, a dla środowiska wodnego rzeki [...] były znaczącym obciążeniem mogącym wywołać negatywne skutki w środowisku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne