02.06.2023

Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2023 r., sygn. II GSK 1304/22

Ochrona zdrowia

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Marek Sachajko (spr.) po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 18 maja 2022 r. sygn. akt II SA/Rz 22/22 w sprawie ze skargi E.J. na czynność Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w M. z dnia 26 listopada 2021 r. w przedmiocie objęcia kwarantanną 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w M. na rzecz E.J. 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym wyrokiem z dnia 18 maja 2022 r. (sygn. akt II SA/Rz 22/22) sprawy ze skargi E.J. (dalej: strona, skarżąca) na czynność Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w M. (dalej: organ, PPIS) z dnia 26 listopada 2021 r. w przedmiocie nałożenia kwarantanny stwierdził bezskuteczność zaskarżonej czynności oraz zasądził od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w M. na rzecz skarżącej E.J. kwotę 200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Od powyższego wyroku skargę kasacyjną złożył organ, który oparł środek zaskarżenia na następujących podstawach:

I. naruszeniu prawa materialnego polegającego na błędnej wykładni § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 861 z późn. zm., dalej - rozporządzenie) tj.:

- uznaniu, że dla objęcia kwarantanną konieczne jest wydanie przez organ decyzji administracyjnej, gdy tymczasem kwarantanna obowiązywała z mocy prawa, zaś przepis § 5 ust. 1 zdanie 2 wyłączał obowiązek wydania decyzji stanowiąc, że: "Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się";

- przez stwierdzenie, że organ miał obowiązek wydania decyzji administracyjnej w sprawie nałożenia obowiązku kwarantanny na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, gdy tymczasem w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-13 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w § 5 Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii obowiązek wydania decyzji został zniesiony, a w miejsce wydawania decyzji ustanowił dla organu inspekcji sanitarnej obowiązek umieszczenia informacji o osobie objętej kwarantanną z powodu narażenia na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, izolacją albo izolacją w warunkach domowych, w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w § 2 ust. 4 pkt 1 oraz prawo/możliwość przekazania tej osobie informacji o objęciu kwarantanną, izolacją albo izolacją w warunkach domowych ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne