02.06.2023

Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2023 r., sygn. II GSK 1308/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2021 r. sygn. akt V SA/Wa 929/21 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie z dnia 25 listopada 2020 r. nr NZB.906.86.2020 w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie obowiązku zakrywania ust i nosa oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 4 listopada 2021r., sygn. akt V SA/Wa 929/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi J.M. (dalej: strona, skarżący) na decyzję Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (dalej: MPWIS) z 25 listopada 2020r. nr NZB.906.86.2020 w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za naruszenie obowiązku zakrywania nosa i ust, stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszkowie (dalej: PPIS) z 21 października 2020r., umorzył postępowanie administracyjne oraz orzekł o kosztach postępowania sądowego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu 16 października 2020 r. funkcjonariusz Komendy Policji w Brwinowie stwierdził, że strona nie zastosowała się do obowiązku zakrywania ust i nosa podczas przemieszczania się chodnikiem przylegającym do ul. [...] w P.. Sporządzoną na tę okoliczność notatkę urzędową przekazano do PPIS. Organ I instancji uznał, że zachowanie strony stanowiło naruszenie § 27 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020, poz. 1758 z późn. zm.; dalej: rozporządzenie z 9 października 2020 r.) i powołaną decyzją wymierzył stronie karę pieniężną 5.000 zł za nieprzestrzeganie w dniu 16 października 2020 r. obowiązku zakrywania ust i nosa z rygorem natychmiastowego wykonania z dniem doręczenia.

Po rozpatrzeniu odwołania, zaskarżoną decyzją MPWIS utrzymał w mocy ww. rozstrzygnięcie. Stwierdził MPWIS, że zgodnie z art. 46a pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r., poz. 1845 z późn zm.; dalej: ustawa o zapobieganiu), w przypadku wystąpienia stanu epidemii, Rada Ministrów może określić w drodze rozporządzenia rodzaj stosowanych rozwiązań, w tym m.in. wynikający z art. 46b pkt 4 ustawy o zapobieganiu obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowania innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Tego rodzaju specjalne rozwiązanie zostało zawarte w § 27 ust. 1 rozporządzenia z 9 października 2020 r., a jego naruszenie przez skarżącego (udokumentowane w notatce służbowej funkcjonariusza Policji), stanowiło naruszenie powszechnie obowiązującego wówczas prawa. Zachowanie strony mogło doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia osób postronnych i stwarzało realne zagrożenie, że cel, dla którego wprowadzono w/w regulacje, nie zostanie osiągnięty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp