21.10.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 października 2022 r., sygn. III OSK 5778/21

Odmowa udostępnienia informacji publicznej na podstawie tajemnicy przedsiębiorcy zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej wymaga przekonującego uzasadnienia organu, uwzględniającego istnienie i wartość gospodarczą tej tajemnicy, zgodnie z art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: sędzia NSA Wojciech Jakimowicz sędzia del. WSA Tadeusz Lipiński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. sp. z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 kwietnia 2021 r. sygn. akt II SA/Rz 200/21 w sprawie ze skargi T.B. na decyzję P. sp. z o.o. w P. z dnia 16 października 2020 r. nr 10/2020 w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

.Sygn. akt III OSK 5778/21

Uzasadnienie

Wyrokiem z 14 kwietnia 2021 r., sygn. akt II SA/Rz 200/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, po rozpoznaniu skargi T.B. (dalej: skarżący) na decyzję P. sp. z o.o. w P. (dalej: spółka) z 16 października 2020 r. w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję z 21 września 2020 r. oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego.

W motywach orzeczenia Sąd I instancji stwierdził, że błędna jest ocena spółki, iż wniosek o podanie żądanych przez skarżącego informacji nie stanowi informacji publicznej, tylko dlatego, że jest dokumentem obejmującym tajemnicę handlową przedsiębiorcy. Nadto ograniczenie prawa dostępu do informacji publicznej poprzez powołanie się na tajemnicę przedsiębiorcy będzie uzasadnione wyłącznie wówczas, gdy zostaną spełnione przywołane przez Sąd przesłanki, zaś z uzasadnień decyzji wydanych przez spółkę nie wynika, czy przesłanki te zostały spełnione. W konsekwencji Sąd uznał, że w warunkach niniejszej sprawy nie można było poprzez analizę motywów spółki, mających zakotwiczenie w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. 2019 r., poz. 1429 ze zm.; dalej: u.d.i.p.), stwierdzić zasadności odmowy tej informacji podyktowanej koniecznością ochrony tajemnicy przedsiębiorcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne