Wyrok NSA z dnia 2 marca 2022 r., sygn. II OSK 628/19
Inspekcja sanitarna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Mazur Sędziowie: sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. WSA Tomasz Stawecki (spr.) po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 września 2018 r., sygn. akt III SA/Kr 699/18 w sprawie ze skargi [...] na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie nakazu prawidłowego znakowania datą minimalnej trwałości produktu oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z 25 września 2018 r., sygn. akt III SA/Kr 699/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej: "skarżąca") na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z 16 kwietnia 2018 r., znak: NZ.906.3.2018, w przedmiocie nakazu prawidłowego znakowania datą minimalnej trwałości produktu.
Zaskarżony wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją nr 42/2018 z 18 stycznia 2018 r. wydaną po rozpatrzeniu zebranego materiału dowodowego, a w szczególności protokołu kontroli sanitarnej z 10 sierpnia 2017 r. przeprowadzonej w zakładzie produkcyjnym skarżącej, nakazał:
1) w punkcie 1 - prawidłowe znakowanie datą minimalnej trwałości produktu pn. "[...] musli lekkie z żurawiną, ananasem i aloesem" z uwzględnieniem terminów przydatności do spożycia surowców wchodzących w skład przedmiotowego produktu, które nie są poddawane obróbce termicznej na etapie produkcji ww. produktu, a jedynie mieszane z innymi składnikami;
2) w punkcie 2 - doprowadzenie do należytego stanu sanitarno-technicznego: a) powierzchni ściany tzw. regipsowej w magazynie liofilizatów, b) zniszczonej wskutek zawilgocenia powierzchni ściany w magazynie wyrobów gotowych, c) zniszczonej powierzchni ściany za regałami, w magazynie przeznaczonym do przetrzymywania kontrpróbek, w którym także w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych przetrzymywane były środki spożywcze w postaci: wyrób czekoladowy - "Kropelki czekoladowe", "Perełki cukiernicze" oraz wyroby cukiernicze w postaci posypek dekoracyjnych do ciast - poprzez ich odmalowanie, bądź zastosowanie innych materiałów, pozwalających przywrócić dobry stan i kondycję techniczną powierzchni ścian; d) zniszczonej powierzchni podłogi w magazynie laminatów poprzez zastosowanie materiałów pozwalających przywrócić dobry stan i kondycję techniczną powierzchni podłogi oraz e) zniszczonej powierzchni bramy przesuwnej, zamontowanej pomiędzy halą tzw. "kartoniarki" a magazynem wyrobu gotowego poprzez zastosowanie materiałów pozwalających przywrócić dobry stan i kondycję techniczną powierzchni bramy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty