14.10.2022

Wyrok NSA z dnia 14 października 2022 r., sygn. III OSK 4611/21

Dostęp do informacji publicznej

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 14 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K.N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 17 grudnia 2020 r., sygn. akt: II SAB/Łd 50/20 w sprawie ze skargi K.N. na bezczynność Prezesa Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 17 grudnia 2020 r., sygn. akt: II SAB/Łd 50/20 po rozpoznaniu sprawy ze skargi K.N. na bezczynność Prezesa Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej, w punkcie pierwszym stwierdził, że bezczynność miała miejsce bez rażącego naruszenia prawa, w punkcie drugim umorzył postępowanie w zakresie zobowiązania organu do załatwienia wniosku, w punkcie trzecim oddalił skargę w pozostałym zakresie, w punkcie czwartym przyznał pełnomocnikowi skarżącego zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Wyrok powyższy zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Wnioskiem z dnia 30 grudnia 2019 r. K.N. wystąpił do Prezesa Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi o udostępnienie zanonimizowanych odpisów wyroków wraz z uzasadnieniami w sprawach o sygn. akt: V K 3/17 oraz V K 641/17.

Pismem z dnia 11 maja 2020 r. wnioskodawca złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę, w której zarzucił naruszenie przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, domagając się przyznania "rekompensaty" w wysokości 2000 zł.

Organ przesłał wnioskodawcy żądane informacje w dniu 20 maja 2020 r.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie, wyjaśniając, że opóźnienie w przekazaniu skarżącemu wnioskowanych danych wynikało wyłącznie z niezawinionego opóźnienia w działaniu pracownika oraz podniósł, że zaistniałej zwłoce, z uwagi na okoliczności sprawy, nie można przypisać cech przemawiających za uznaniem, że bezczynność zaistniała z rażącym naruszeniem prawa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne