Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2022 r., sygn. II GSK 1911/18
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia WSA (del.) Cezary Kosterna Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 29 sierpnia 2018 r., sygn. akt III SA/Łd 566/18 w sprawie ze skargi K. T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia [...] kwietnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od K. T. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, wyrokiem z dnia 29 sierpnia 2018 r., oddalił skargę K. T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia [...] kwietnia 2018 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
w dniu 8 stycznia 2015 r. przeprowadzono kontrolę należącego do skarżącego lokalu w K. Ł., przy ul. J. P. II [...], podczas której stwierdzono dwa włączone urządzenia, wyglądające jak automaty do gier: Casino Games i Apex Multi Magie, oznaczone napisami o treści "H. F. P." Sp. z o.o., ul. Ch. [...],[...] W. (NIP: [...])".
Ustalenia kontroli stały się podstawą decyzji Naczelnika Urzędu Celnego I w Łodzi z dnia [...] kwietnia 2015 r., którą wymierzono K. T. karę pieniężną w łącznej wysokości 24.000 zł za urządzanie gry, poza kasynem gry, na ujawnionych automatach.
Objętą skargą decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ stwierdził, że skarżący był urządzającym gry na automatach. Zawarł on umowę dzierżawy powierzchni ze spółką z o.o. "H. F. P." w celu prowadzenia przez tą spółkę gier na urządzeniach. Przedmiotem umowy była dzierżawa części lokalu (1 m2) w sklepie skarżącego, umożliwiająca instalację przez spółkę urządzeń do gier, na których prowadziła działalność gospodarczą, oświadczając ponadto, że będzie wykorzystywała przedmiot dzierżawy na zainstalowanie i eksploatację urządzeń wskazanych w załączniku do umowy "Lista aktualizacji urządzeń do umowy dzierżawy powierzchni". K. T. zobowiązał się do zapewnienia poboru w lokalu przez spółkę energii elektrycznej oraz w przypadku włamania lub jakiegokolwiek istotnego uszkodzenia urządzeń do niezwłocznego zgłaszania przedstawicielowi spółki o takich zdarzeniach. Ponadto, w godzinach otwarcia sklepu zapewniał spółce oraz jej (przedstawicielom) serwisantom i klientom, swobodny dostęp do zainstalowanych w nim urządzeń. Skarżący zapewniał i realizował wypłatę uzyskanych wygranych graczom. Z tytułu umowy otrzymywał miesięczny czynsz dzierżawny w wysokości 200 zł uzależniony od chwili uruchomienia urządzeń do miesiąca, w którym urządzenie przestało być eksploatowane. W przypadku nieeksploatowania urządzenia obowiązek zapłaty czynszu aktualizował się w miesiącu, w którym rozpoczęła się eksploatacja urządzenia lub urządzenie dotychczas eksploatowane zostało zastąpione nowym uruchomionym urządzeniem, czynsz płatny miał być w dniu wyjęcia gotówki przez przedstawiciela spółki. Oznaczało to, zdaniem organu, że skarżący partycypował w przedsięwzięciu, jakim było urządzanie gier, w rozumieniu ustawy o grach hazardowych, na wstawionych do sklepu automatach. Był zatem urządzającym gry w rozumieniu art. 89 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r., poz. 165, dalej: u.g.h.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty