29.11.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. II FSK 933/20

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Jolanta Strumiłło, , Protokolant Magdalena Sadzyńska, po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 4 grudnia 2019 r., sygn. akt I SA/Wr 632/19 w sprawie ze skargi A.S. i J.S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 13 maja 2019 r., nr 0201-IOD1.4102.9.2019 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2017 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2. oddala skargę w całości, 3. zasądza od A.S. i J.S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu kwotę 3806 (słownie: trzy tysiące osiemset sześć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 4 grudnia 2019 r. sygn. akt I SA/Wr 632/19, którym Sąd w sprawie ze skargi A.S. i J.S. uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 13 maja 2019 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2017 r.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd wskazał, że Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego we W. określił małżonkom A.S. i J.S. zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2017 r.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ wskazał, że w złożonym w zeznaniu PIT-37 za 2017 r. wykazano m.in. przychód ze stosunku pracy J.S., do którego mają zastosowanie koszty 50% w kwocie 96.846,94 zł, koszty uzyskania przychodów z tego tytułu w kwocie 42.428,82 zł.

W wyniku dokonanych czynności sprawdzających organ stwierdził, że zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu nie było zgodne z informacją PIT-11 wystawioną przez płatnika. Wobec tego, wszczęto wobec podatników postępowanie podatkowe w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku dochodowego za 2017 r. W toku postępowania uznano, że kwota 50% kosztów uzyskania przychodów nie może zostać uwzględniona z uwagi na brak przejrzystego mechanizmu w sposobie ustalania przez Spółkę kwoty, od której takie koszty miałyby przysługiwać oraz brak występowania w systemie wynagradzania honorarium powiązanego z wykonywanymi przez pracownika w czasie pracy obowiązkami. W ocenie organu prowadzi to do oderwanego od stanu faktycznego sposobu naliczania kosztów uzyskania przychodów, a tym samym samodzielnego ich ustalania przez pracownika wyłącznie na podstawie ewidencji czasu pracy. Zwrócono uwagę, że Spółka wskazała, iż prowadzona ewidencja czasu pracy służy przede wszystkim określeniu, ile czasu pracownik przepracował na danym projekcie technicznym – zatem nie wynika z niej kiedy utwór powstał, czy i kiedy pracownik uzyskał przychód z tego tytułu oraz w jakiej wysokości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne