Wyrok NSA z dnia 10 października 2023 r., sygn. II FSK 1525/22
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA del. Renata Kantecka (spr.), po rozpoznaniu w dniu 10 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 14 września 2022 r. sygn. akt I SA/Sz 379/22 w sprawie ze skargi K. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia 13 kwietnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od K. C. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 14 września 2022 r., sygn. akt I SA/Sz 379/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę K. C. (dalej: "strona", "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie (dalej: "organ") z 13 kwietnia 2022 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia oraz innych powoływanych orzeczeń dostępna jest w serwisie internetowym CBOSA (orzeczenia.nsa.gov.pl).
W skardze kasacyjnej skarżący, reprezentowany przez radcę prawnego, zaskarżył wyrok w całości, zarzucając naruszenie przepisów: I. postępowania w stopniu mającym istotny wpływ na wynik sprawy, tj. - art. 3 § 1 w związku z art. 141 § 4, art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) i art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r., poz.329, dalej: "p.p.s.a.") poprzez niewłaściwą kontrolę legalności działalności administracji publicznej skutkującą oddaleniem skargi i nieuchyleniem zaskarżonej decyzji, mimo mającego istotny wpływ na wynik sprawy naruszenia przez organy obu instancji przepisów art. 187 i art. 191 w zw. z art. 121 § 1 i art. 122 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz.1540 ze zm., dalej: "O.p."), a polegającego na przyjęciu przez WSA za prawidłowy stanu faktycznego ustalonego przez te organy bez wyczerpującego rozpatrzenia całego materiału dowodowego i bez jego właściwej oceny, a mianowicie poprzez przyjęcie, że organy dokonały właściwej weryfikacji, iż w 2019 r. skarżący nie uczestniczył w procesie wychowania dzieci, podczas gdy z przedłożonych w sprawie dowodów, wynika, że skarżący nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej i posiadał prawo współdecydowania o sprawach istotnych dzieci, a także pomimo niezamieszkiwania z dziećmi wywiązywał się z obowiązków rodzicielskich zapewniając dzieciom odpowiednie warunki bytowe, co doprowadziło do nieprzyznania prawa do ulgi z tytułu wychowywania trójki dzieci w 2019 r., a w konsekwencji również do naruszenia zasady prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych oraz zasady prawdy obiektywnej; - art. 3 § 1 w związku z art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) i art. 151 p.p.s.a. poprzez niewłaściwą kontrolę legalności działalności administracji publicznej skutkującą oddaleniem skargi i nieuchyleniem zaskarżonej decyzji, mimo mającego istotny wpływ na wynik sprawy naruszenia przez organy obu instancji art. 233 w zw. z art. 200 § 1 w zw. z art. 192 i art. 121 oraz art. 123 O.p. poprzez utrzymanie w mocy decyzji, pomimo że organ nie wyznaczył stronie ponownie 7 - dniowego terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego przed wydaniem decyzji Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w S. z 15 listopada 2021r., w sytuacji gdy po wypowiedzeniu się przez skarżącego w sprawie materiału dowodowego w dniu 18 sierpnia 2021r., organ w dalszym ciągu prowadził czynności dowodowe, czym także naruszono zasadę czynnego udziału strony w postępowaniu podatkowym oraz prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty