Wyrok NSA z dnia 11 października 2023 r., sygn. II FSK 324/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński /spr./ Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala Sędzia WSA del. Krzysztof Kandut Protokolant Adrianna Siniarska po rozpoznaniu w dniu 11 października 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 1717/19 w sprawie ze skargi M. Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. Z. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sygnatura akt II FSK 324/21
U z a s a d n i e n i e
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. Z. na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżący podał, że jego ojciec prowadził jednoosobową działalność gospodarczą w warunkach ustawowej wspólności majątkowej z jego matką. Dnia 6.12.2017 r. zmarł, spadek po nim odziedziczyli w częściach równych: żona (matka skarżącego) oraz troje jego dzieci (w tym skarżący). Na mocy zawartych w dniach 5. i 8.01.2018 r. umów o dział spadku oraz podział majątku wspólnego skarżący nabył, bez spłat i dopłat, wchodzące w skład prowadzonego wcześniej przez zmarłego przedsiębiorstwa prawo wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z własnością budynków, budowli i urządzeń. Wymienione składniki majątku są wykorzystywane przez skarżącego do prowadzenia działalności gospodarczej w kontynuacji działalności prowadzonej przez zmarłego ojca i od dnia 8.01.2018 r. wprowadzone do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa należącego do skarżącego. Wartość majątku otrzymanego w wyniku działu spadku i podziału majątku wspólnego przekracza wartość udziału skarżącego otrzymanego w spadku, a nabycie spadku zostało zgłoszone w urzędzie skarbowym i objęte jest zwolnieniem od podatku od spadków i darowizn.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty