14.12.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2022 r., sygn. I FSK 1910/19

Podatkowe postępowanie; Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Sędzia WSA del. Elżbieta Olechniewicz, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. S.A. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 18 lipca 2019 r. sygn. akt I SA/Ke 207/19 w sprawie ze skargi I. S.A. z siedzibą w K. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach z dnia 5 kwietnia 2019 r. nr 2601-IOV-2.4103.6.2019 w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 lipca 2019 r., sygn. akt I SA/Ke 207/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (dalej: sąd pierwszej instancji) oddalił skargę I. S.A. w K. (dalej: skarżąca lub spółka) na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach (dalej: organ odwoławczy) z dnia 5 kwietnia 2019 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w zakresie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej w deklaracji VAT-7 za marzec 2014 r.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku sąd pierwszej instancji odwołał się przede wszystkim do art. 134 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r., poz. 329 ze zm., dalej: p.p.s.a.), podkreślając, że dokonuje kontroli zgodności z prawem postanowienia w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w zakresie zwrotu VAT, a w granicach takiej sprawy nie mieści się ocena prawidłowości postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu. Sąd zaznaczył, że skarżąca podnosi wadliwości postanowienia z dnia 24 czerwca 2014 r. w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu, de facto domagając się ponownego skontrolowania aktu, który został już poddany sądowej kontroli (sąd pierwszej instancji oddalił skargę spółki, a Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki). Zadośćuczynienie oczekiwaniom skarżącej doprowadziłoby do niedopuszczalnego stanu, w którym ostateczne akty administracyjne podlegałyby podwójnej kontroli w dwóch niezależnych od siebie postępowaniach sądowych. Sąd podkreślił, że postanowienie z dnia 24 czerwca 2014 r. jest wiążące i wywołuje skutki w sferze prawa, niezależnie od zarzutów spółki dotyczących nieskutecznego jego wprowadzenia do obrotu prawnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne