07.07.2021

Wyrok NSA z dnia 7 lipca 2021 r., sygn. III OSK 3965/21

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędziowie Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 września 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 757/20 w sprawie ze skargi M. C. na akt Prezydenta Miasta K. z dnia [...] maja 2020 r. ([...]) w przedmiocie odmowy przyznania lokalu mieszkalnego z zasobów Gminy Miejskiej K. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Prezydenta Miasta K. na rzecz M. C. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 11 września 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 757/20 po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. C. na akt Prezydenta Miasta K. z [...] maja 2020 r. ([...]) w przedmiocie odmowy przyznania lokalu mieszkalnego z zasobów Gminy Miejskiej K., na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) i c) ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) zwanej dalej "p.p.s.a.", uchylił zaskarżony akt (pkt 1) oraz zasądził od Prezydenta Miasta K. na rzecz strony skarżącej kwotę 680 zł złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt 2).

Sąd pierwszej instancji wskazał, że zaskarżone do sądu pismo jest aktem z zakresu administracji publicznej, stanowiąc przejaw władczej woli organu w przedmiocie odmowy udzielenia skarżącemu pomocy mieszkaniowej. Akt ten został wydany z naruszeniem prawa, ponieważ organ administracji błędnie uznał, iż skarżącemu przysługuje tytuł prawny do lokalu. Organ wskazał bowiem, że skarżący posiada tytuł prawny do zajmowanego przez siebie lokalu przy ul. [...] w K., wynikający pierwotnie z umowy najmu zawartej [...] marca 2010 r. na czas nieoznaczony. W ocenie Sądu pierwszej instancji błędnie przyjął organ, że wypowiedzenie skarżącemu umowy najmu lokalu (z [...] października 2017 r.), na podstawie art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 611), jest bezprzedmiotowe wobec braku wykazania zaległości czynszowych. Brak było podstaw do przyjęcia, iż do wypowiedzenia ww. umowy najmu nie doszło. W ocenie WSA w Krakowie organ powinien mieć na uwadze konieczność działania na podstawie przepisów prawa i z uwzględnieniem interesu społecznego oraz słusznego interesu obywateli. Jeśli doszło do skutecznego wypowiedzenia umowy przez wynajmującego, to brak jest podstaw do uznania, że skarżący płaci czynsz z tytułu najmu, a nie odszkodowanie z tytułu bezumownego korzystania z lokalu. Okoliczność tą winien ustalić organ administracji. Ponadto o zawarciu kolejnej umowy najmu nie świadczy nieskorzystanie przez wynajmującego ze wszystkich dostępnych środków prawnych, w tym wystąpienia przeciwko najemcy na drogę sądową. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wskazał także, iż zaskarżony akt narusza prawo z uwagi na brak uzasadnienia umożliwiającego dokonanie kontroli sądowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne