28.10.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 października 2021 r., sygn. II GSK 1489/21

Ruch drogowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Maria Jagielska po rozpoznaniu w dniu 28 października 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 12 listopada 2020 r. sygn. akt II SA/Bd 856/20 w sprawie ze skargi D.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia egzaminu państwowego na prawo jazdy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z 12 listopada 2020 r. sygn. II SA/Bd 856/20 oddalił skargę D.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu z [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia egzaminu państwowego na prawo jazdy.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

Zaskarżoną decyzją Kolegium działając na podstawie art. 72 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 341 ze zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 256; dalej: k.p.a.), utrzymało w mocy decyzję Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z [...] kwietnia 2020 r. nr [...] o odmowie unieważnienia egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. C+E, przeprowadzonego [...] lutego 2020 r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Toruniu przez A.M., podczas którego egzaminowany był skarżący.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że w sprawie nie doszło do naruszenia prawa uzasadniającego unieważnienie egzaminu na podstawie art. 72 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami. Egzamin przebiegał zgodnie z przepisami prawa. Egzaminator oceniając prawidłowość wykonania przez egzaminowanego manewru skrętu w prawo z ulicy podporządkowanej w ulicę z pierwszeństwem przejazdu uznał, że doszło do nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu, co skutkowało przerwaniem egzaminu. Twierdzenia skarżącego, że pojazd z pierwszeństwem przejazdu jechał zbyt szybko oraz, że nie był w stanie go zauważyć, nie mogły mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy. Na kierującym spoczywa bowiem obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i przewidywania takich zdarzeń jak pojawienie się innego pojazdu mającego pierwszeństwo na drodze. Egzaminator rzeczowo i przekonująco wyjaśnił przebieg manewru wskazując, że egzaminowany w sposób prawidłowy nie upewnił się o możliwości wjazdu na ulicę z pierwszeństwem przejazdu i nie uwzględnił czasu przejazdu przez skrzyżowanie pojazdem ciężarowym z przyczepą. Taką ocenę poparł też egzaminator nadzorujący.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne