Zachowanie mocy obowiązującej starych przepisów ruchu drogowego - Wyrok NSA z dnia 14 marca 2024 r., sygn. II GSK 10/21
Art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz związane z nim regulacje intertemporalne zachowują moc obowiązującą w zakresie, w jakim nie zostały wdrożone nowe rozwiązania techniczne umożliwiające przekazywanie danych według nowych zasad, co pozwala na kontynuację zastosowania przepisu w sprawach wszczętych przed wdrożeniem tych rozwiązań.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marcin Kamiński (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Zofia Frąckowiak po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 17 września 2020 r. sygn. akt II SA/Ol 192/20 w sprawie ze skargi Z. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia 20 stycznia 2020 r. nr Rep. 24/RD/20 w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 17 września 2020 r., sygn. akt II SA/Ol 192/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę Z. Ś. (strona, skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu (SKO, organ odwoławczy) z dnia [...] stycznia 2020 r. w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.
2. Z uzasadnienia powyższego wyroku wynikają następujące ustalenia faktyczne.
Wnioskiem z [...] grudnia 2013 r. ekspert Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, działając z upoważnienia Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, wystąpił do właściwego starosty (organ I instancji) z wnioskiem o skierowanie skarżącego na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie wszystkich posiadanych kategorii prawa jazdy, na podstawie art. 114 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (p.r.d.) oraz art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (u.k.p.). We wniosku podano, że od 29 września 2012 r., w ciągu roku, skarżący dopuścił się wielokrotnego naruszenia przepisów i zasad ruchu drogowego przez dwukrotne spowodowanie kolizji drogowych, niezastosowanie się do sygnałów świetlnych oraz przekroczenie prędkości, za co otrzymał łącznie 26 punktów karnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty