02.06.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2023 r., sygn. I OSK 172/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Mariola Kowalska Sędzia del. WSA. Jakub Zieliński Protokolant starszy asystent sędziego Anna Siwonia-Rybak po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 września 2019 r. sygn. akt III SA/Łd 678/19 w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 23 maja 2019 r. nr S.K.O.4121.77.2019 w przedmiocie cofnięcia uprawnienia do kierowania pojazdami oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 19 września 2019 r. oddalił skargę T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z 23 maja 2019 r. nr S.K.O. 4121.77.2019 w przedmiocie cofnięcia uprawnienia do kierowania pojazdami.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne.

Ostateczną decyzją Starosty P. z 13 czerwca 2017 r. T. K. został skierowany na badania lekarskie w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w L. w zakresie prawa jazdy kategorii B i C z powodu istnienia uzasadnionych zastrzeżeń co do jego stanu zdrowia. Ostatecznym orzeczeniem lekarskim z Instytutu Medycyny Pracy w L. z 21 lutego 2019 r. stwierdzono u T. K. istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, do których jest wymagane prawo jazdy kategorii B i C.

W związku z powyższym decyzją z 29 marca 2019 r., wydaną na podstawie art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2019 r., poz. 341 ze zm., dalej jako: u.k.p.), Starosta P. orzekł o cofnięciu T. K. uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi, wynikającego z prawa jazdy kategorii B i C oraz nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Decyzją z 23 maja 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Kolegium wskazało, że decyzja o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym podjęta przez starostę na podstawie art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. a u.k.p. nie należy do kategorii decyzji uznaniowych, w związku z czym organ administracji publicznej, stosując przepisy obowiązany jest do wydania decyzji o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Organ zauważył, że w rozpatrywanej sprawie strona skorzystała z procedury odwoławczej od orzeczenia lekarskiego pierwszej instancji przewidzianej w art. 79 ust.4 u.k.p. Załączone do akt orzeczenie lekarskie, w którym stwierdzono istnienie u odwołującego przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, nie pozostawia wątpliwości, zarówno co do tego, iż zostało ono wydane przez lekarza uprawnionego do badań kierowców oraz co do jego treści. Z uwagi na fakt, iż organ związany jest orzeczeniem lekarskim i nie ma podstaw formalnoprawnych do kwestionowania okoliczności objętych treścią tego orzeczenia - w ocenie Kolegium - cofnięcie skarżącemu uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi było w przedmiotowej sprawie obligatoryjne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne