Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2022 r., sygn. I OSK 2372/19
Inne; Ruch drogowy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Karol Kiczka Sędziowie: Sędzia NSA Piotr Niczyporuk (spr.) Sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 7 lutego 2019 r., sygn. akt II SA/Go 316/18 w sprawie ze skargi B. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 lutego 2019 r. sygn. akt II SA/Go 316/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim (dalej Sąd Wojewódzki/Sąd I instancji) oddalił skargę B. T. (dalej Skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (dalej Kolegium) z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne.
Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Pismem z dnia 25 września 2017 r. Komendant Wojewódzki Policji w [...] (dalej Komendant) złożył do Starosty [...] (dalej Starosta) wniosek o skierowanie Skarżącego na badania psychologiczne w związku z naruszeniem przez wyżej wymienionego przepisów ruchu drogowego w postaci dwukrotnego przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h, niestosowania się do znaku P-14 "linia podwójna ciągła" oraz do pozostałych niewyszczególnionych w niniejszym katalogu znaków i sygnałów w okresie od 23 listopada 2014 r. do 1 września 2015 r., za co otrzymał 26 punktów.
Postanowieniem z dnia 5 października 2017 r. Starosta wszczął postępowanie w przedmiotowej sprawie. W związku z zarzutami Skarżącego, iż po tak długim czasie od popełnienia wykroczeń wszczyna się postępowanie, Komendant wyjaśnił, iż w obu przypadkach naruszenia przepisów prawa drogowego toczyło się postępowanie przed Sądem Rejonowym w [...], które zakończyły się uznaniem strony za winną zarzucanych jej wykroczeń, a orzeczenia w tych sprawach uprawomocniły się odpowiednio dnia 7 grudnia 2015 r. (co do zdarzenia z 23 listopada 2014 r.) oraz dnia 31 sierpnia 2017 r. (co do zdarzenia z dnia 1 września 2017 r.). Ponadto Komendant podkreślił, iż dla organu dokonującego wpis do ewidencji wiążąca jest data naruszenia przepisów ruchu drogowego, a nie data uprawomocnienia się rozstrzygnięcia. Przed wydaniem rozstrzygnięcia do ewidencji wprowadza się wpis tymczasowy zawierający informację o liczbie punktów, które zostaną ostatecznie przypisane w przypadku potwierdzenia naruszenia tym rozstrzygnięciem. Komendant zwrócił również uwagę, iż stosownie do § 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 488) powoływanego dalej "rozporządzeniem", organ prowadzący ewidencję usuwa z ewidencji punkty karne przypisane na podstawie wpisu ostatecznego, jeżeli od dnia popełnienia naruszenia upłynął rok, chyba że przed upływem tego okresu kierowca dopuścił się naruszeń, za które suma punktów ostatecznych i wpisanych tymczasowo przekroczyła liczbę 24 punktów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty