09.04.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 2021 r., sygn. I FSK 404/18

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk (spr.), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz, , po rozpoznaniu w dniu 9 kwietnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 15 listopada 2017 r. sygn. akt I SA/Ol 645/17 w sprawie ze skargi L.K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 maja 2017 r. nr 0115-KDIT1-2.4012.53.2017.2 w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz L. K. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Przedmiot skargi kasacyjnej i odpowiedź na skargę kasacyjną

1.1. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) pismem z dnia 11 stycznia 2018 r. wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 15 listopada 2017 r., sygn. akt I SA/Ol 645/17.

Wyrokiem tym Sąd, działając na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.; dalej: P.p.s.a.), w wyniku rozpoznania sprawy ze skargi L.K. (dalej: Strona lub Skarżący) uchylił interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 10 maja 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).

1.2. Interpretacja indywidualna dotyczyła problematyki opodatkowania podatkiem VAT darowizny prawa do dwóch znaków towarowych (słownego i słowno-graficznego), które w 2016 r. zostały zarejestrowane w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego jako wspólnotowe znaki towarowe.

We wniosku o wydanie interpretacji Strona podała w szczególności, że: - nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowana jako podatnik podatku VAT; - prawa do znaków towarowych zamierza przekazać ojcu, który też nie jest podatnikiem podatku VAT; - wcześniej nie podejmowała żadnych czynności z zakresu obrotu jakimikolwiek wartościami niematerialnymi i prawnymi, nie przewiduje również w przyszłości dokonywać innych tego rodzaju transakcji, poza opisaną darowizną; - z tytułu posiadania rzeczonych znaków towarowych nie uzyskiwała dochodów, a znaki nie były oddawane do używania osobom trzecim na podstawie umowy licencyjnej; - w związku z wytworzeniem i rejestracją tych znaków towarowych poniosła jedynie opłaty związane z rejestracją i ich ochroną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne