23.04.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 kwietnia 2021 r., sygn. I FSK 1224/19

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, , po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z/s w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 stycznia 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 662/18 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z/s w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 28 grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2017 r. oraz zabezpieczenia jej na majątku podatnika oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 16 stycznia 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 662/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z 28 grudnia 2017 r. w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2017 r. oraz zabezpieczenia jej na majątku podatnika.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w W. określił A. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: "spółka" lub "skarżąca") przybliżoną kwotę zobowiązań w podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do maja 2017 r. oraz orzekł o ich zabezpieczeniu na majątku podatnika. Decyzją z 28 grudnia 2017 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu wskazał, że toczące się względem spółki postępowanie kontrolne wykazało, iż zaewidencjonowała w rejestrach nabyć faktury, które nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Wspomniane dokumenty pochodziły od firm P. sp. z o.o., Z. sp. z o.o. i T. sp. z o.o., które zostały założone w tym samym czasie i przez te same osoby. Kontrahenci spółki zadeklarowali do wpłaty kwoty, które nie zostały uregulowane. Podmioty te wystawiały faktury kolejno po sobie i głównie na rzecz skarżącej. Organ uznał, że wszystkie trzy spółki zostały założone tylko po to by skarżąca mogła w sposób nieuprawniony obniżyć własne zobowiązania podatkowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne