21.10.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 21 października 2020 r., sygn. II OSK 2217/18

Przesłanka wysokiego prawdopodobieństwa związku przyczynowego pomiędzy rozpoznanym schorzeniem, a warunkami wykonywanej pracy, zwalnia organy administracji z konieczności badania wszystkich możliwych pozazawodowych czynników, które mogą wywołać przedmiotowe schorzenia, tym bardziej, jeżeli warunki pracy wskazują na zawodową etiologię choroby (art. 2351 Kodeksu pracy).

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] S.A. w Warszawie [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 7 lutego 2018 r. sygn. akt II SA/Bd 851/17 w sprawie ze skargi [...] S.A. w Warszawie [...] na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy z dnia [...] 2017 r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 lutego 2018 r. sygn akt II SA/Bd 851/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Spółki [...] w B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy z dnia [...] 2017 r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy z dnia [...] 2017 r., nr [...], znak: [...] stwierdzającą u M. K. chorobę zawodową - przewlekłe choroby układu ruchu wywołane sposobem wykonywania pracy pod postacią przewlekłego zapalenia okołostawowego barku wymienioną w poz. 19.4 wykazu chorób zawodowych określonych w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanych na podstawie art. 237 § 1 pkt 3 - 6 i § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 2016 r., poz. 1666 z późn. zm.; zwanej dalej "k.p.").

W skardze kasacyjnej Spółka [...] w Bydgoszczy zarzuciła zaskarżonemu wyrokowi:

1. naruszenie przepisów prawa materialnego tj.:

- art. 235² k.p. poprzez rozpoznania u M. K. choroby zawodowej i przyjęcie, że u M. K. w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych (w przypadku przewlekłego zapalenia okołostawowego barku 1 rok po zakończeniu pracy w narażeniu - pkt 19.4 załącznika nr 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1367; zwanego dalej "rozporządzeniem z 30 czerwca 2009 r.") wystąpiły udokumentowane objawy chorobowe pozostające w związku z pracą, w wypadku gdy przyjęty udokumentowany objaw na podstawie wpisu z dnia 5 marca 2015 r. wcale nie wykazuje bezspornie, iż dotyczy on schorzenia związanego z pracą (wpis dotyczy bóli obu barków, ale głównie lewego, a M. K. jest osobą praworęczną, co wskazuje, iż w wyniku pracy to bark prawy powinien być szczególnie obciążony, a przyczyna bólu mogła być inna niż czynniki wynikające z pracy);

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne