16.12.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2020 r., sygn. I OSK 1508/20

Administracyjne postępowanie; Pomoc społeczna

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędzia del. NSA Grzegorz Jankowski po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 października 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 1584/19 w sprawie ze skargi J.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji o odmowie przyznania świadczenia wychowawczego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 października 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 1584/19, po rozpoznaniu sprawy ze J.W. stwierdził nieważność decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] oraz decyzji Prezydenta [...] z dnia [...] kwietnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji o odmowie przyznania świadczenia wychowawczego. W uzasadnieniu wskazano na następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2019 r. Prezydent [...] odmówił J.W. zmiany własnej decyzji ostatecznej z dnia [...] lipca 2016 r. o odmowie przyznania świadczenia wychowawczego na syna A.W..

W uzasadnieniu decyzji Prezydent wskazał, że w rozpatrywanej sprawie przekroczenie kryterium dochodowego, uprawniającego do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, obligowało organ do odmowy przyznania tego świadczenia. Wyjaśnił, że przepisy prawa w sposób jednoznaczny określają, że miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać kwoty 800 zł. Organ pokreślił również, że decyzja dotycząca ustalania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko jest jednym z rodzajów, tzw. decyzji związanych, tj. takich, w których organ nie ma swobody orzekania uznaniowego, a zgodnie z ustaloną linią orzeczniczą decyzje związane nie mogą być przedmiotem zmiany w trybie art. 154 k.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne