21.07.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2020 r., sygn. I OSK 3216/19

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska Sędziowie: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 13 sierpnia 2019 r. sygn. akt II SA/Gl 586/19 w sprawie ze skargi T.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego 1. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję, a także poprzedzającą ją decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na T.K. kwotę 900 (dziewięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 13 sierpnia 2019 r. sygn. akt II SA/Gl 586/19, oddalił skargę T.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Burmistrz [...] decyzją z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] wydaną na podstawie art. 2 pkt 11, art. 4, art. 5, art. 10 pkt. 2, art. 13, art. 27 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2018 poz. 2134 ze zm.), dalej w uzasadnieniu przywoływanej jako "ustawa 500+", odmówił przyznania T.K. świadczenia wychowawczego na dziecko - W.O. Organ przywołując wywiad środowiskowy wskazał, że skarżąca jako opiekun prawny zajmuje się podopiecznym jedynie w ramach swoich obowiązków służbowych, a po skończonej pracy opiekę nad podopiecznym przejmuje inny pracownik domu opieki społecznej. Skarżąca nie zamieszkuje wspólnie z dzieckiem, nie prowadzi z nim wspólnego gospodarstwa domowego oraz nie pokrywa kosztów związanych z jego potrzebami. Małoletni przebywa w domu opieki społecznej, a koszty jego pobytu pokrywa Miasto S. oraz sam małoletni z części zasiłku pielęgnacyjnego. Podstawowe potrzeby życiowe podopiecznego zaspakaja DPS. W związku z tym organ przyjął, że skarżąca nie wychowuje dziecka, a tym samym nie spełnia wymogów wynikających z treści art. 4 ust. 1 oraz art. 2 pkt. 16 ustawie 500+. W odwołaniu od powyższej decyzji wnioskodawczyni zaznaczyła, że nie zamieszkuje wspólnie z małoletnim bowiem jest on umieszczony w instytucji zapewniającej całodobową opiekę, jednakże jego pobyt jest odpłatny, a przedmiotowe świadczenie nie przysługuje wyłącznie wówczas, gdy pobyt ten jest całkowicie nieodpłatny. Nadto podniosła niezrozumiałą zmianę stanowiska organu, ponieważ w niezmienionym stanie faktycznym, w okresie wcześniejszym otrzymywała przedmiotowe świadczenie. Podkreśliła, że sąd rodzinny nigdy nie kwestionował sposobu sprawowania przez nią opieki. Wskazała także na brak podstaw prawnych do nakładania na opiekuna prawnego obowiązków związanych z ponoszeniem przez nią kosztów utrzymania i wychowania małoletniego. Ponadto skarżąca przywołała i dołączyła do odwołania stanowisko Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z którego wynika, że sam ustawodawca przewidział możliwość, aby dzieci umieszczone odpłatnie w DPS mogły otrzymywać świadczenie, a więc opiekun prawny może ubiegać się o takie świadczenie. Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze [...] utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Kolegium wyjaśniło, że skarżąca nie ma rzeczywistego wpływu na wychowanie dziecka, gdyż jej kontakty z podopiecznym są krótkotrwałe, a ponadto faktycznie nie utrzymuje podopiecznego, nie ponosi wydatków na jego wychowanie. Wnioskodawczyni nie pełni głównej roli w wychowywaniu małoletniego i zaspakajaniu jego podstawowych potrzeb życiowych, które są zaspakajane w DPS, w którym małoletni przebywa. W konsekwencji skarżąca nie spełnia warunków określonych w art. 4 ust. 1 ustawy 500+.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne