18.08.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 18 sierpnia 2020 r., sygn. II OSK 745/19

Ochrona zdrowia

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia NSA Jolanta Sikorska po rozpoznaniu w dniu 18 sierpnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 18 grudnia 2018 r., sygn. akt II SA/Ol 813/18 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] października 2018 r. Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 18 grudnia 2018 r., sygn. akt II SA/Ol 813/18, oddalił skargę A. B. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] października 2018 r., Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji decyzją z dnia [...] sierpnia 2018 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w [...], na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2017r., poz. 1261 ze zm.), nie stwierdził u A. B. choroby zawodowej: przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka, wymienionej w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych. W uzasadnieniu wskazano, że skarżący, w okresie od 1987 r. do chwili obecnej, prowadzi własne gospodarstwo rolne, nastawione na produkcję zwierzęcą oraz uprawę zbóż i warzyw. Ustalono, że czynności wykonywane podczas pracy w gospodarstwie rolnym przez skarżącego obejmowały dojenie ręczne krów do 2002 r., mycie konwi, dźwiganie wiader z paszą i wodą, koszenie traw, orka, odwożenie zboża. Podano, że skarżący był badany przez jednostkę uprawnioną do orzekania w sprawie chorób zawodowych I stopnia, tj. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w [...] - dalej jako: "WOMP w [...]", który orzeczeniem z dnia [...] maja 2018 r. orzekł o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej, jak również przez jednostkę orzeczniczą II stopnia - Instytut Medycyny Pracy w [...] - dalej jako: "IMP w [...]", która orzeczeniem z dnia [...] lipca 2018 r. także orzekła o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. W uzasadnieniu tego orzeczenia lekarskiego szczegółowo opisano wykonywane przez skarżącego prace w gospodarstwie, a także przebieg leczenia i przeprowadzone badania w związku ze zgłaszanymi bólami kręgosłupa, lewego barku i lewej ręki. W wyniku analizy narażenia zawodowego w gospodarstwie rolnym IMP w [...] uznał, że sposób wykonywania pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym jest zróżnicowany i angażuje różnorodne grupy mięśniowe w obrębie kończyn górnych. Wiąże się z obciążeniem wysiłkiem fizycznym, a takie czynności jak dźwiganie i przenoszenie wiader, czy konwi, wpływają na obciążenie statyczne kręgosłupa i nasilenie zespołów bólowych. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa nie jest jednak objęta wykazem chorób zawodowych. Wskazano, że wśród manualnych czynności zawodowych, które mogłyby stwarzać ryzyko długotrwałego wzrostu ciśnienia w kanale nadgarstka i ucisku na pień nerwu pośrodkowego, było ręczne dojenie krów, ale hodowla krów została zakończona w 2002 r., a dolegliwości skarżący zaczął odczuwać dopiero około 2013 r., dlatego trudno wiązać rozwój schorzenia z tym narażeniem. Ponadto ciężki stopień uszkodzenia nerwu pośrodkowego lewego i wyraźna asymetria zmian oraz współistniejąca neuropatia innych nerwów w obrębie kończyn górnych, tj. nerwu łokciowego prawego, dodatkowo przeczy zawodowej etiologii schorzenia. Podniesiono, że skoro zarówno z orzeczenia WOMP w [...], jak i IMP w [...] wynika, że zdiagnozowane u skarżącego choroby nie powstały w związku z wykonywaną pracą, to brak jest podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty