Wyrok NSA z dnia 26 maja 2020 r., sygn. I OSK 99/19
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędzia del. WSA Jolanta Górska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T.D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 czerwca 2018 r. sygn. akt II SA/Wa 1294/17 w sprawie ze skargi T.D. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy sfinansowania kosztów studiów podyplomowych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 czerwca 2018 r., sygn. akt II SA/Wa 1294/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T.D. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2017 r., nr [...], w przedmiocie odmowy sfinansowania kosztów studiów podyplomowych.
Do wydania wyroku doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Wnioskiem z dnia [...] sierpnia 2016 r. skarżąca, jako osoba bezrobotna, wystąpiła do Prezydenta [...] o sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych na kierunku "Negocjacje i mediacje".
Decyzją z dnia [...] października 2016 r., nr [...], Kierownik Działu Rynku Pracy Urzędu Pracy [...], działający z upoważnienia Prezydenta [...], nie uznał zasadności wniosku i odmówił sfinansowania skarżącej kosztów studiów podyplomowych. Organ biorąc pod uwagę kwalifikacje wnioskodawczyni, doświadczenie zawodowe, przeciwwskazania zdrowotne oraz sytuację zawodową wskazał, że wybrane studia podyplomowe wprawdzie pozwolą uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe, jednak nie gwarantują powrotu na rynek pracy. W związku z tym oraz z uwagi na zrealizowane już formy wsparcia udzielone skarżącej, które nie zakończyły się podjęciem zatrudnienia, nie można uznać zasadności dofinansowania wnioskowanych kolejnych studiów podyplomowych. Dodatkowo organ podał, że przyznanie dofinansowania kosztów studiów podyplomowych byłoby możliwe jedynie w przypadku złożenia przez skarżącą dokumentu od pracodawcy, tj. promesy lub umowy o pracę, na potwierdzenie zatrudnienia jej bezpośrednio po rozpoczęciu wnioskowanych studiów oraz na stanowisku merytorycznie związanym z kierunkiem tych studiów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty