18.05.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2020 r., sygn. I OSK 1623/19

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędziowie Sędzia NSA Rafał Stasikowski Sędzia del. WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 12 marca 2019 r. sygn. akt II SA/Rz 3/19 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia wychowawczego 1.uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę; 2.odstępuje od zasądzenia od J. M. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 12 marca 2019 r. sygn. akt II SA/Rz 3/19, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2019 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia wychowawczego, uchylono zaskarżoną decyzję. Wyrok ten wydano w poniżej przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzja stanowiącą przedmiot kontroli Sądu I instancji utrzymywała w mocy decyzję Wójta Gminy S. z dnia [...] października 2018 r., w zaskarżonej przez J. M. (dalej "skarżąca") części, w której odmówiono skarżącej przyznania świadczenia wychowawczego na rzecz pierwszego dziecka w rodzinie. Przyczyną odmowy przyznania świadczenia było przekroczenie kryterium dochodowego wyznaczonego w przypadku niepełnosprawnego dziecka na kwotę 1200 zł. Miesięczny dochód na osobę w rodzinie wyniósł bowiem 1200,45 zł.

Organ odwoławczy podzielił ustalenia stanu faktycznego i uznał stanowisko organu I instancji za zasadne. Podniósł, że ustawodawca w sposób ścisły określił zasady przyznawania świadczenia wychowawczego, nie pozostawiając tej kwestii w jakimkolwiek stopniu uznaniu organów administracji. Przekroczenie kwoty kryterium dochodowego skutkuje zatem brakiem możliwości przyznania świadczenia wychowawczego na rzecz pierwszego dziecka w rodzinie, nawet jeżeli kwota przekroczenia jest niewielka.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne