Wyrok NSA z dnia 27 lipca 2020 r., sygn. II GSK 3261/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Jacek Czaja po rozpoznaniu w dniu 27 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 31 maja 2017 r., sygn. akt III SA/Łd 257/17 w sprawie ze skargi A.B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A.B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 1.800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zaskarżonym wyrokiem z dnia 31 maja 2017 r., sygn. akt III SA/Łd 257/17 oddalił skargę A.B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzenia gier na automacie poza kasynem gry.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że w dniu 10 czerwca 2015 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w [...] przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 612 ze zm.) na stacji benzynowej [...], znajdującej się przy ul. [...] w [...], gdzie działalność gospodarczą prowadził skarżący. W trakcie kontroli ujawniono dwa urządzenia - automaty do gier, w tym urządzenie o nazwie Vegas Multigame podłączone do sieci i gotowe do gry. W ramach czynności kontrolnych przeprowadzono eksperyment (gry kontrolne), w wyniku którego ustalono, że gry na ww. urządzeniu wypełniają definicję gier na automatach w rozumieniu przepisów ustawy o grach hazardowych i urządzane są w lokalu, który nie jest kasynem gry. Przesłuchana w charakterze świadka [...] - pracownik stacji, oświadczyła, że obsługa stacji nie wypłaca wygranych z automatów, czasami słyszy, że z urządzeń wysypują się monety. W przypadku braku środków na wypłatę, przyjeżdża osoba serwisująca automat i reguluje wypłatę. W toku prowadzonego postępowania do akt sprawy załączono umowę najmu powierzchni lokalu z dnia 14 stycznia 2014 r. zawartą przez wynajmujących, to jest skarżącego i jego żonę [...] z C.D. (najemcą - właścicielem automatu, działającym pod firmą X.), z której wynika, że skarżący z tytułu najmu 2 m2 powierzchni otrzymywał czynsz miesięczny w kwocie 3.000 zł brutto powiększony o 5% zysku z działalności prowadzonej na ww. urządzeniu. Ponadto z przesłuchania świadka - żony skarżącego wynikało, że do nadzorowania i serwisowania urządzenia, była wyznaczona konkretna osoba z firmy X., która także wybierała pieniądze z automatu. Automat należący do tej firmy wypłacał wygrane pieniężne. W przypadku braku środków, wygrane wypłacane były przez zatrudnionych przez świadka pracowników z pieniędzy pozostawionych przez przedstawiciela firmy X. Pracownicy świadka byli również zobowiązani do zgłaszania usterek urządzenia przedstawicielowi właściciela urządzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty