23.01.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. II GSK 2070/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zabłocka (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 2 marca 2017 r. sygn. akt II SA/Rz 1406/16 w sprawie ze skarg W. M. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia 29 sierpnia 2016 r. nr [...], 29 sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od W. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 marca 2017 r. sygn. akt II SA/Rz 1406/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi W. M. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia 29 sierpnia 2016 r. - nr [...], - nr [...], w przedmiocie wymierzenia kar pieniężnych za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 14 stycznia 2014 r. w lokalu C. U. -H. "W." w K. prowadzonym przez skarżącego w ramach własnej działalności gospodarczej, przeprowadzona została przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Przemyślu kontrola w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 612, dalej u.g.h.), regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. W trakcie kontroli stwierdzono, że w lokalu tym znajdują się dwa automaty o nazwie A. nr [...] i A. nr [....]. Jak ustalono automaty należały do spółki z o.o. H. F. P. z siedzibą w W. Na podstawie umowy dzierżawy powierzchni części lokalu z dnia 7 listopada 2013 r., zawartej pomiędzy tą spółką jako dzierżawcą, a skarżącym jako wydzierżawiającym, uregulowano, że przedmiotem umowy jest dzierżawa 3 m2 powierzchni lokalu pod instalację urządzeń do gier, na której dzierżawca będzie prowadził działalność gospodarczą. Strony umówiły się na zapłatę na rzecz skarżącego czynszu dzierżawnego w wysokości 40% od sumy przychodów uzyskiwanych z eksploatacji zainstalowanych w lokalu urządzeń.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne