06.02.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 lutego 2020 r., sygn. I GSK 696/17

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 lutego 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 1464/16 w sprawie ze skargi E. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od E. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. 1800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w części.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 27 lutego 2017 r., sygn. akt III SA/Gl 1464/16 oddalił skargę [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z 14 września 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Mając na uwadze ustalenia, poczynione w trakcie kontroli podatkowej w firmie [...] - dalej: skarżący, strona lub podatnik - Naczelnik Urzędu Celnego w Bielsku-Białej decyzją z 28 kwietnia 2016 r. określił skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc maj 2015 r. w wysokości [...] zł.

W uzasadnieniu organ podatkowy I instancji stwierdził, że strona zajmuje się produkcją piwa oraz jego sprzedażą. W spornym okresie podmiot skorzystał ze zwolnienia wynikającego z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, niemniej jednak jak ustaliła przedmiotowa kontrola podatkowa nie spełniała ona warunku dotyczącego niewytwarzania piwa na podstawie licencji uzyskanych od innych przedsiębiorców, aby móc skorzystać z tego zwolnienia. Organ I instancji wskazał, że umowy zawarte z kontrahentami potwierdzały udostępnienie przez tych kontrahentów receptur, technologii i metod produkcji. Strona otrzymała określone tymi umowami upoważnienia do korzystania z surowców i metod produkcji piwa, należących do podmiotów trzecich. W związku z powyższym organ podatkowy I instancji stwierdził, że strona poprzez swoje działania nie spełnia warunków do skorzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego, a zatem dokonała czynności podlegającej opodatkowaniu i powinna zapłacić podatek z tytułu produkcji wyrobu akcyzowego tj. piwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty