Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2020 r., sygn. II GSK 1327/19
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C.N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 16 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/Ol 448/19 w sprawie ze skargi C.N. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia [...] kwietnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od C.N. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, wyrokiem z dnia 16 lipca 2019 r. sygn. akt II SA/Ol 448/19, oddalił skargę C.N. - prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą C.N. [...] - na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (DIAS) w Olsztynie z dnia [...] kwietnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie kary z tytułu urządzania gier hazardowych.
W dniu [...] marca 2015 r. funkcjonariusze Służby Celnej przeprowadzili czynności kontrolne w lokalu skarżącego tj. w [...], znajdującym się przy [...] w [...]. W ich toku stwierdzono istnienie w ww. lokalu trzech urządzeń tj.: APEX MULTI MAGIC CLASSIC nr [...], APOLLO GAMES nr [...] i ADELL nr [...]. W lokalu nie była prowadzona żadna inna działalność poza urządzaniem gier na wskazanych urządzeniach. W czasie kontroli urządzenia były włączone do sieci zasilania. W wyniku przeprowadzonych oględzin, eksperymentu procesowego polegającego na odtworzeniu gier oraz opinii biegłego sądowego organ I instancji ustalił, że każde z kontrolowanych urządzeń to urządzenie komputerowe, oferujące gry organizowane w celach komercyjnych - gry wymagają opłat, a urządzenia umożliwiają bezpośrednie wypłaty wygranych pieniężnych. Istnieje ponadto możliwość prowadzenia kolejnych gier przez wykorzystanie wygranych zdobytych we wcześniejszych grach. Gry zawierają element losowości, bowiem realizowane są przez programy standardowo napisane z wykorzystaniem procedur losowych (pseudolosowych). Ponadto, gry mają charakter losowy, bowiem o układzie symboli na zatrzymanych bębnach decyduje algorytm realizowanej gry działający na zasadzie przypadku. Grający nie jest w stanie przewidzieć wyniku gry. Mając to na uwadze Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego (NWMUCS) w Olsztynie uznał, że spełnione zostały przesłanki prowadzenia gier na automatach, o których mowa w ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.), zwanej dalej "u.g.h.". Za urządzającego takie gry organ uznał C.N., który na mocy umów zawartych z A. sp. z o.o. uczestniczył aktywnie we wspólnym z tym podmiotem przedsięwzięciu polegającym na: zorganizowaniu przez Spółkę odpowiednich dla tego przedsięwzięcia urządzeń (automatów) wraz z serwisem technicznym, zorganizowaniu i udostępnieniu odpowiedniego dla przedsięwzięcia lokalu w postaci części powierzchni należącego do skarżącego [...], zorganizowaniu codziennej obsługi lokalu umożliwiającej bieżące świadczenie na rzecz jego klientów usług odpłatnego dostępu do gier hazardowych (otwieranie, zamykanie, dbanie o porządek i bezpieczeństwo, zasilenie elektryczne, inne media, informacja dla klienta), czerpaniu przez skarżącego bezpośrednich korzyści finansowych z przychodów uzyskiwanych z tytułu bieżącej eksploatacji urządzeń. W związku z powyższym, NWMUCS w Olsztynie, decyzją z dnia [...] grudnia 2018 r. wymierzył C.N. karę pieniężną w wysokości 36 000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty