03.09.2024 Obrót gospodarczy

Odpowiedzialność posiadacza zależnego za niezarejestrowane automaty do gier - Wyrok NSA z dnia 3 września 2024 r., sygn. II GSK 734/21

Posiadacz zależny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier, ponosi odpowiedzialność za ich obecność i podlega sankcjom wynikającym z ustawy o grach hazardowych, nawet jeśli część lokalu została podnajęta innym podmiotom.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Marcin Kamiński Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant asystent sędziego Małgorzata Krawiec po rozpoznaniu w dniu 3 września 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 23 września 2020 r. sygn. akt I SA/Sz 70/20 w sprawie ze skargi K. J. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia 2 grudnia 2019 r. nr 3201-IOA.4246.71.2019.15 w przedmiocie kary pieniężnej dla posiadacza zależnego lokalu, w którym znajdowały się niezarejestrowane automaty do gier 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia w całości zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 23 września 2020 r., sygn. akt I SA/Sz 70/20 oddalił skargę K. J. (dalej: strona, skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie (dalej: Dyrektor IAS, DIAS) z 2 grudnia 2019 r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej dla posiadacza zależnego lokalu, w którym znajdowały się niezarejestrowane automaty do gier.

Nie zgadzając się z powyższym wyrokiem strona wystąpiła ze skargą kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: NSA), zaskarżając orzeczenie w całości.

Na podstawie art. 174 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm., dalej: p.p.s.a.) zarzuciła wyrokowi:

a) naruszenie przepisów postępowania, o którym mowa w art. 174 pkt 2 p.p.s.a., które miało istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art. 141 § 4 p.p.s.a. poprzez nieprawidłowe, niezgodne ze stanem faktycznym i zasadami logiki, zbyt ogólnikowe i lakoniczne sformułowanie uzasadnienia wyroku WSA, prowadzące do istotnego naruszenia zasad ogólnych postępowania podatkowego określonych w art. 120-123 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm., dalej jako; O.p.), co uniemożliwia kontrolę instancyjną zaskarżonego wyroku;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne