13.02.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2020 r., sygn. II GSK 3698/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 4 lipca 2017 r. sygn. akt II SA/Rz 367/17 w sprawie ze skarg Spółki A na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] stycznia 2017 r. - nr [...], - nr [...], - nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Spółki A na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 2700 zł (dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 4 lipca 2017 r. (sygn. akt II SA/Rz 367/17) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (dalej zwany "WSA"), działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325; dalej zwanej "ppsa"), oddalił skargi Spółki A (dalej zwanej "Skarżącą") na trzy decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu (dalej zwanego "Dyrektorem IC") z [...] stycznia 2017 r. (nr [...], nr [...], nr [...]) w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

WSA orzekał w następującym stanie sprawy.

W dniu [...] października 2015 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę przestrzegania przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 612; dalej zwanej "ugh") w niebędącym kasynem gry lokalu o nazwie Salon Gier [...] w Krośnie przy ul. [...], w którym działalność gospodarczą prowadziła Skarżąca. W lokalu tym ujawniono m.in. trzy urządzenia o nazwach [....] (nr [...]), [...] (nr [...]) i [...] (nr [...]), które były włączone i gotowe do gry. Na podstawie przeprowadzonych eksperymentów procesowych ustalono, że wynik gier przeprowadzanych na tych urządzeniach uzależniony jest wyłącznie od przypadku (programu sterującego grą), a do uruchomienia gry konieczne jest zakredytowanie urządzenia. W toku wszczętych następnie postępowań administracyjnych zostały dopuszczone dowody m.in. z opinii Laboratorium Celnego Izby Celnej w Przemyślu, z których wynika, że: 1) gry prowadzone są na urządzeniach elektronicznych, 2) w grach można uzyskiwać wygrane rzeczowe pozwalające na rozpoczęcie nowych gier przez wykorzystanie wygranych punktów uzyskanych w poprzednich grach, 3) przebieg gry ma charakter losowy, 4) warunkiem rozpoczęcia rozgrywania gier na automatach jest ich zakredytowanie przez grającego przez wprowadzenie banknotów do akceptora banknotów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne