Wyrok NSA z dnia 31 sierpnia 2020 r., sygn. I FSK 1613/17
Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (spr.), Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 19 sierpnia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej O. sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 31 maja 2017 r. sygn. akt I SA/Wr 386/16 w sprawie ze skargi O. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu z dnia 25 stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec, maj, czerwiec i lipiec 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od O. sp. z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. vs
Uzasadnienie
1. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 31 maja 2017 r., sygn. akt I SA/Wr 386/16 oddalił skargę O. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: skarżąca/Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu z 25 stycznia 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec, maj, czerwiec, lipiec 2005 r.
2. Z uzasadnienia wyroku wynikało, że Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu decyzją z 21 lipca 2015 r. określił Spółce kwotę zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za wskazane okresy rozliczeniowe. Organ I instancji wskazał, że skarżąca zaniżyła zobowiązanie podatkowe za miesiące styczeń, luty, marzec, maj, czerwiec i lipiec 2005 r., a w odniesieniu do maja 2005 r. zawyżyła nadwyżkę podatku naliczonego nad podatkiem należnym jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Stwierdzone nieprawidłowości wynikały z zakwestionowania 32 faktur VAT wystawionych w okresie od stycznia do lipca 2005 r. przez P.P.H.U. L. C.L. (dalej L.) dotyczących transakcji zakupu stopów metali. W ocenie organu I instancji, wystawione faktury nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych pomiędzy wskazanymi w nich kontrahentami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty