Wyrok NSA z dnia 3 kwietnia 2019 r., sygn. II OSK 662/17
Planowanie przestrzenne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.), Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz, Sędzia WSA (del.) Kazimierz Bandarzewski, Protokolant starszy asystent sędziego Elżbieta Granatowska, po rozpoznaniu w dniu 3 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] sp. z o.o. sp. k. z siedzibą we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 18 listopada 2016 r. sygn. akt II SA/Sz 687/16 w sprawie ze skargi [...] sp. z o.o. sp. k. z siedzibą we W. na uchwałę Rady Miasta S. z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "[...]" w S. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 listopada 2016 r., II SA/Sz 687/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę [...] Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka komandytowa we W. na uchwałę Rady Miasta S. z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "[...]" w S.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
W dniu [...] maja 2015 r. Rada Miasta S. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "[...]" w S.
Spółka [...] Sp. z o. o. Sp. k. we W. złożyła skargę na przedmiotową uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, wnosząc o stwierdzenie nieważności § 6 ust. 1 pkt 2 uchwały. Kwestionowanemu postanowieniu zaskarżonej uchwały zarzucono naruszenie: art. 20 w związku z art. 22 Konstytucji RP poprzez ograniczenie swobody działalności gospodarczej w innym niż ustawa akcie prawnym, bez spełnienia niezbędnej przesłanki dla takiego ograniczenia w postaci ważnego interesu publicznego, art. 10 ust. 2 pkt 8 w związku z art. 15 ust. 3 pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w brzmieniu obowiązującym w dniu podjęcia skarżonej uchwały, poprzez przyjęcie, iż w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego możliwe jest określenie lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży do 400 m², pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2008 r., sygn. akt K 46/07, w związku z którym obowiązuje przywrócona powierzchnia sprzedaży do 2.000 m², tj. stan sprzed wejścia w życie ustawy z dnia 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, co doprowadziło do niedopuszczalnego przekroczenia przez Radę Miasta S. władztwa planistycznego polegającego na wprowadzeniu do skarżonej uchwały regulacji niezgodnych z obowiązującym prawem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty