Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2019 r., sygn. II GSK 2043/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zabłocka Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia del. WSA Cezary Kosterna (spr.) Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 23 marca 2017 r. sygn. akt I SA/Bk 171/17 w sprawie ze skargi D. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku z dnia 27 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D. G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 marca 2017 r.r., sygn. akt I SA/Bk 171/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę D. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku z dnia 27 grudnia 2016 r. r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia 10 października 2016 r. r. Naczelnik Urzędu Celnego w Łomży nałożył na D. G. karę pieniężną w wysokości 36 000 zł za urządzanie gier na trzech automatach poza kasynem gry. Jak wyjaśniono, w 13 kwietnia 2016 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w lokalu w Z. przy ul. W. P. w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych ( Dz. U. z 2016 r. poz. 471, z późn. zm. - dalej jako "ugh."). W kontrolowanym lokalu stwierdzono włączone trzy automaty do gry, a z ustaleń wynikało, że urządzającym gry na tych automatach był ich właściciel D. G.. Na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy o Służbie Celnej, kontrolujący przeprowadzili eksperymenty (gry kontrolne), w wyniku których ustalono, że gry prowadzone na kontrolowanych automatach można prowadzić z naruszeniem przepisów ustawy o grach hazardowych, zaś urządzającym gry był D. G. jako ich właściciel, czerpiący zyski z tego procederu. Również opinia biegłego sporządzona na potrzeby postępowania karnego stwierdzała, że kontrolowane urządzenia są automatami do gier hazardowych w rozumieniu ustawy o grach hazardowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty