Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2019 r., sygn. II GSK 2187/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 marca 2017 r. sygn. akt III SA/Po 990/16 w sprawie ze skargi R. A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem z dnia 15 marca 2017 r., oddalił skargę R. A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] sierpnia 2016 r., w przedmiocie wymierzenia kar z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
w wyniku przeprowadzonej w dniu 2 lutego 2015 r., kontroli w punkcie z automatami w G. przy ul. S. [...], w którym działalność gospodarczą prowadził skarżący, stwierdzono znajdujące się, podłączone do sieci i gotowe do gry urządzenie przypominające wyglądem automat do gier. W drodze eksperymentu ustalono, że urządzenie było automatem do gier, spełniającym przesłanki definicji określonej w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 612 ze zm., dalej: u.g.h.) Skarżący przedłożył umowę dzierżawy powierzchni z 1 marca 2014 r., zawartą pomiędzy nim a spółką H. F. P. Sp. z o.o., na okoliczność wydzierżawienia części lokalu w celu zainstalowania urządzenia.
Powyższe ustalenia stały się podstawą decyzji Naczelnik Urzędu Celnego w Lesznie z dnia [...] stycznia 2016 r., którą organ nałożył na skarżącego karę pieniężną w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gry na automacie o nazwie Apex Hot Magic Fruits, nr [...], poza kasynem gry.
Objętą skargą decyzją, Dyrektor Izby Celnej w Poznaniu, utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ odwoławczy podzielił ustalenia Naczelnika Urzędu Celnego, że gry urządzane na urządzeniu były grami na automacie w rozumieniu ustawy o grach hazardowych, a ich urządzanie odbywało się z naruszeniem przepisów ustawy o grach hazardowych. Za zasadne również uznał stwierdzenie, że to skarżący był urządzającym gry na co wskazywała między innymi analiza umowy łączącej skarżącego z właścicielem urządzenia prowadząca do wniosku, że czynsz płacony skarżącemu nie był tak naprawdę czynszem za dzierżawę powierzchni, lecz czynszem uzależnionym od tego czy automat był uruchomiony, czy też nie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty