17.07.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2019 r., sygn. I GSK 42/17

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Magdalena Chewińska po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 19 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Bd 292/16 w sprawie ze skargi W.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od W.K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Toruniu 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 19 lipca 2016 r., sygn. akt I SA/Bd 292/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę W. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z [...] marca 2016 r. w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Decyzją z [...] kwietnia 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Toruniu określił stronie wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego marki Suzuki Grand Vitara 1.9 KAT, poj. silnika 1.870 cm3, rok produkcji 2006, w kwocie 1.409 zł. Stwierdził, że podstawowym przeznaczeniem samochodu w dacie jego nabycia był przewóz osób, w związku z czym pojazd podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Decyzją z [...] marca 2016 r. Dyrektor Izby Celnej w Toruniu utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Uznał za zasadne stwierdzenie Naczelnika Urzędu Celnego, iż przedmiotowy pojazd jest samochodem osobowym. Wskazał, że organ w celu zbadania zasadniczego przeznaczenia pojazdu w dniu wewnątrzwspólnotowego nabycia w pierwszej kolejności zajął się ustaleniami dotyczącymi ogólnego wyglądu i podstawowych cech samochodu. Temu celowi m.in. służyły oględziny dokonane [...] stycznia 2015 r. Wprawdzie przeprowadzono je już po dniu nabycia pojazdu i zasadniczo wykazać mogły one stan pojazdu na dzień przeprowadzenia dowodu, lecz stanowiły punkt odniesienia dla dalszych rozważań na temat cech samochodu w dacie wewnątrzwspólnotowego nabycia. Służyły bowiem do porównania zakresu zmian, jakie przeprowadzono w pojeździe. Organ podał, że z protokołu oględzin pojazdu oraz załączonej dokumentacji fotograficznej wynika, iż samochód posiada jedną zamkniętą przestrzeń dla kierowcy, pasażerów i towarów. Nie posiada innej oddzielonej przestrzeni, którą można wykorzystać do transportu towarów. Posiada 5 miejsc siedzących wraz z pasami bezpieczeństwa i zagłówkami oraz 4 drzwi wahadłowych plus drzwi bagażnika. Jest w pełni przeszklony. Za tylnym rzędem siedzeń znajduje się bagażnik, nie posiada kratki. Ponadto pojazd posiada: poduszki powietrzne: 1 w kierownicy i 1 w desce rozdzielczej, poduszki boczne w przednich fotelach, kurtyny powietrzne - łącznie 6 sztuk, przednie fotele podgrzewane, jednorodną tapicerkę foteli przednich i tylnej kanapy wykonaną z materiału szarego, głośniki w przednich i tylnych drzwiach, lusterka boczne zewnętrzne regulowane elektrycznie, elektryczną regulację szyb przednich i tylnych, 2 punkty oświetlenia na podsufitce. W szybach na wysokości drugiego rzędu siedzeń do bagażnika ma przyciemnione boczne szyby. Wszystkie drzwi posiadają wyprofilowane podłokietniki, schowki oraz głośniki. W drzwiach znajduje się przycisk podnoszenia i opuszczania szyb.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty