Wyrok NSA z dnia 4 września 2019 r., sygn. II GSK 448/19
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia NSA Joanna Zabłocka Sędzia del. WSA Urszula Wilk po rozpoznaniu w dniu 4 września 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 22 stycznia 2019 r. sygn. akt III SA/Po 615/18 w sprawie ze skargi A.M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia [...] sierpnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 stycznia 2019 r. o sygn. akt III SA/Po 615/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę A. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia [...] sierpnia 2018 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.
W dniu [...] października 2015 r. w toku czynności kontrolnych przeprowadzonych na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 990), funkcjonariusze Urzędu Celnego w L. ustalili, że na Stacji Paliw w B. ul. S. [...], w N., w metalowym kontenerze zlokalizowanym na terenie ww. posesji, na której działalność gospodarczą prowadził Skarżący, znajdowały się 2 urządzenia: o nazwie Hot Slot (bez numeru) i Max Cash (bez numeru) przypominające swoim wyglądem automat do gier, na jakim urządza się gry w rozumieniu ustawy dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (t.j. Dz. U z 2015 r., poz. 612, zwanej dalej: u.g.h.). Wskazane urządzenia miały charakterystyczne dla automatów do gier cechy, takie jak m.in.: monitor, układ przycisków, wrzutnik monet, akceptor banknotów i kieszeń wypłat. W/w urządzenia znajdowały się w pomieszczeniu otwartym i były włączone do sieci elektrycznej i gotowe do gry. Przeprowadzone oględziny wykazały, że urządzenia nie posiadały żadnego numeru identyfikacyjnego, nie były też oznaczone numerem zezwolenia ani numerem poświadczenia ich rejestracji, charakterystycznymi dla tego typu urządzeń eksploatowanych zgodnie z przepisami u.g.h. W drodze eksperymentu, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy o Służbie Celnej, funkcjonariusze celni potwierdzili, że gry oferowane na ww. urządzeniu są grami na automatach w rozumieniu u.g.h. i są urządzane z naruszeniem przepisów tej ustawy. Ustalenia udokumentowane zostały w protokole. Na podstawie przedłożonej umowy najmu z 1 października 2015 r., ustalono, że właścicielem automatów eksploatowanych w kontenerze na stacji benzynowej jest R. K. Za podmiot urządzający gry na automatach uznano jednak stronę, bowiem wyrażając zgodę na wynajęcie kontenera wyposażyła pomieszczenie w automaty do gier i zapewniła warunki umożliwiające ich uruchomienie i eksploatację, w tym zasilanie energią elektryczną. Ponadto osoba obecna podczas kontroli oświadczyła m.in., że zadaniem pracowników stacji paliw jest włączanie automatów za pomocą pilotów, które okazała. Właściciel kontenera, który zgodził się na wstawienie do niego automatów musiał być świadomy odpowiedzialności i skutków z tego tytułu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty