Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. II GSK 3177/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. T. Sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 maja 2017 r. sygn. akt V SA/Wa 1670/16 w sprawie ze skargi D. T. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D. T. Sp. z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z 30 maja 2017 r., oddalił skargę D. T. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z [...] kwietnia 2016 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie, decyzją z [...] stycznia 2016 r. wymierzył skarżącej spółce karę pieniężną w kwocie 24.000 z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
Podstawą decyzji stały się ustalenia poczynione w toku kontroli przeprowadzonej w lokalu znajdującym się w G. M., ul. H. [...], w który ujawniono dwa, podłączone i gotowe do gry automaty Hot Spot Platin nr [...] oraz Cash Reeles nr [...] należące do strony. Stwierdzono, że gry na wymienionych urządzeniach spełniały kryteria gier na automatach w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015r., poz. 612 ze zm. dalej u.g.h.).
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej w Warszawie utrzymał w mocy rozstrzygniecie organu I instancji. Organ za bezsporne uznał, że ujawnione podczas kontroli automaty były urządzeniami elektromechnicznymi, które posiadały między innymi mechaniczne bębny, przyciski do prowadzenia gier i były zasilane energią elektryczną. Również bezspornym było, że gry na tych automatach organizowane były w celach komercyjnych. Posiadały wrzutniki monet i akceptory banknotów, a warunkiem przystąpienia do gry było wpłacenie pewnej kwoty pieniędzy. Organ wskazał przy tym, że automaty nie wypłacały wygranych w postaci pieniężnej, możliwe było natomiast uzyskiwanie wygranych rzeczowych w postaci punktów. Dostępne gry miały charakter losowy - wynik gry nie był zależny od gracza. Zależał od losowego wytypowania symboli przez program gry. Wobec tego organ odwoławczy stwierdził, że gry na przedmiotowych automatach wypełniały definicję gier na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 w zw. z art. 2 ust. 4 u.g.h. Organ stwierdził również, że Skarżąca nie posiadała koncesji na prowadzenie kasyna gry, ani innego zezwolenia, o którym mowa w ustawie o grach hazardowych. Nie prowadziła również działalności na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 ze zm.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty