Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2019 r., sygn. II GSK 486/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Izabella Janson Protokolant Anna Wojtowicz-Hess po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w B.-B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 4 października 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 547/16 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w B.-B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, wyrokiem z 4 października 2016 r., oddalił skargę A. Spółki z o.o. w B.-B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z [...] marca 2016 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
w wyniku przeprowadzonej w lokalu "T." znajdującym się w B. -B. przy ul. [...], kontroli ujawniono należący do skarżącej Spółki włączony i gotowy do gry automat HOT SPOT oznaczony [...]. Przeprowadzony eksperyment (gra kontrola) wykazał, że oferowane na automacie gry zawierają element losowości, bowiem gracz nie ma żadnego wpływu na końcowy jej wynik. Wynik pojedynczej gry zależał tylko i wyłącznie od przypadku. Gry organizowane były w celach komercyjnych, bowiem udział w grze jest odpłatny. Ujawniono również łącząca właściciela lokalu ze skarżąca spółką umowę najmu powierzchni 10 m2 z czynszem miesięcznym w wysokości 2.500 złotych.
Ustalenia te stały się podstawą decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w Bielsku-Białej z [...] lutego 2015 r., którą wymierzono Spółce karę w wysokości 12.000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
Objętą skargą decyzją Dyrektor Izby Celnej w Katowicach utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ odwoławczy za prawidłowe uznał przyjęcie przez organ I instancji, iż sporny automat był automatem do gry w rozumieniu art. 2 ust. 5 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 612 ze. zm., dalej: u.g.h.), bowiem urządzane na nim gry miały charakter losowy, a wynik uzależniony był wyłącznie od przypadku. Ponad wszelką wątpliwość organizowane gry odbywały się w celach komercyjnych. Z uwagi na udowodnione urządzanie przez stronę gier na automacie poza kasynem gry, mając na uwadze art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 u.g.h., zasadnym było wymierzenie kary pieniężnej w kwocie 12.000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty