02.07.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2019 r., sygn. II GSK 554/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Izabella Janson Protokolant Anna Wojtowicz-Hess po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w B.-B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 października 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 589/16 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w B.-B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 12 października 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, oddalił skargę A. Spółki z o.o. w B.-B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] marca 2016 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w wyniku przeprowadzonej 20 marca 2015 r. kontroli w lokalu "[...]" w Ł. prowadzonym przez skarżącą Spółkę, ujawniono cztery automaty w tym automat Hot Spot nr [...]. Przeprowadzony eksperyment - gra kontrolna - ujawnił, że gry zawierały element losowy i miały charakter komercyjny. Spółka została uznana z urządzającą gry z uwagi na znajdujące się na automatach naklejki wskazujące na nią jako właściciela. Okoliczności tej strona nie kwestionowała. Fakt, że skarżąca nie posiada koncesji na prowadzenie kasyna, znany był organowi z urzędu.

Ustalenia kontroli stały się podstawą decyzji Naczelnik Urzędu Celnego w Bielsku-Białej z [...] czerwca 2015 r., którą wymierzono Spółce karę pieniężną w wysokości 12.000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Objętą skargą decyzją Dyrektor Izby Celnej w Katowicach utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji, podzielając ustalenia faktyczne dokonane w sprawie i ich ocenę prawną.

Sąd I instancji oddalając skargę na tą decyzję, mając na uwadze prawidłowo ustalony stan faktyczny sprawy oraz przeprowadzoną wykładnię mających w sprawie zastosowanie przepisów prawa materialnego, za zasadne uznał przyjęcie przez organy, że strona skarżąca urządzała gry w kontrolowanej lokalizacji na automatach spełniających przesłanki art. 2 ust. 3 i 4 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 612 ze zm., dalej: u.g.h.), co potwierdzały ustalenia zawarte w protokole kontroli. Prawidłowo wobec tego przyjęto, że stan faktyczny sprawy podlegał subsumcji pod normę prawną zawartą w art. 89 ust. 1 pkt 2 oraz art. 89 ust. 2 pkt 2 u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne