12.06.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2019 r., sygn. II GSK 1119/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia del. WSA Artur Adamiec Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 stycznia 2017 r. sygn. akt VIII SA/Wa 329/16 w sprawie ze skargi M.F. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M.F. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 5 stycznia 2017 r., sygn. akt VIII SA/Wa 329/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M.F. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że 22 września 2015 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych w sklepie spożywczo - przemysłowym w [...] przy ul. [...]. W lokalu tym ujawnili włączone do zasilania i gotowe do eksploatacji automaty o nazwach Hot Spot Platin nr [...] i Ultimate 10 (Hot Spot Platin) nr [...]. W czasie kontroli funkcjonariusze celni przeprowadzili eksperyment, w efekcie którego stwierdzono, że gry urządzane na tych urządzeniach mają charakter losowy, są więc grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 612 ze zm.). Z zeznań skarżącej przesłuchanej w charakterze świadka wynika, że właścicielem automatów jest A. sp. z o.o. w B., automaty działają w sklepie na podstawie umowy dzierżawy powierzchni lokalu, zgodnie z którą skarżąca otrzymuje czynsz w wysokości 500 zł miesięcznie. Świadek odmówiła odpowiedzi na pytanie, jak doszło do podpisania umowy oraz kto wypłaca graczom wygrane. Oświadczyła także, że nie posiada kluczy lub pilotów do automatów, nie kasuje liczników i nie obsługuje automatów oraz nie zna zasad gry. W prowadzonym przez organ postępowaniu przedstawiono umowę dzierżawy powierzchni użytkowej, zawartą 1 września 2015 r. przez skarżącą z ww. spółką, której przedmiotem była dzierżawa od skarżącej części ww. lokalu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne