17.05.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2019 r., sygn. I GSK 132/17

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Ciechomska-Florek Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia del. WSA Artur Adamiec Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2016 r. sygn. akt VIII SA/Wa 281/16 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 9 lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem w dnia 4 listopada 2016 r. sygn. akt VIII SA/Wa 281/16 oddalił skargę [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 9 lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu decyzją z 29 czerwca 2015 r. określił [...] - dalej: skarżąca lub spółka - zobowiązanie w podatku akcyzowym za sierpień 2012 r. w wysokości [...] zł.

W uzasadnieniu organ I instancji przyjął, że spółka nie dopełniła warunków zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy w dostawie wewnątrzwspólnotowej, o których mowa w art. 41 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r., poz. 752 ze zm.; dalej: upa).

Organ przedstawił zakres działalności Spółki oraz powołał się na czynności, które podjęli kontrolujący celem weryfikacji prawidłowości formalnie poprawnej dokumentacji dotyczącej rzekomych dostaw wewnątrzwspólnotowych produkowanych przez skarżącą olejów smarowych. Wyjaśnił, że fikcyjne okazało się miejsce dostawy olejów smarowych ([...]) wymienione w okazanych do kontroli dokumentach (DHT i CMR). Pod wskazanym adresem znajduje się "dom rodzinny", którego właściciel oświadczył, że nie było żadnych dostaw oleju. Przedstawiciel ww. firmy nie stawił się przed słowackim administratorem podatkowym, pomimo wielokrotnych wezwań. Właściciel firmy ujawnionej w kontrolowanej dokumentacji, jako przewoźnik towarów zeznał, że nigdy nie świadczył usług przewozowych na rzecz Spółki. Ustalenia dotyczące dokonania dostaw wewnątrzwspólnotowych olejów smarowych skutkowały naruszeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, o której mowa w art. 40 ust. 6 u.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty