Wyrok NSA z dnia 8 maja 2019 r., sygn. II GSK 867/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zabłocka (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek Protokolant Marta Wertelecka po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 listopada 2016 r. sygn. akt III SA/Wr 434/16 w sprawie ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia 29 lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W. B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 listopada 2016 r., sygn. akt III SA/Wr 434/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę W. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia 29 lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu 26 listopada 2014 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w lokalu "B." mieszczącym się w J. przy ul. W., w zakresie przestrzegania przepisów prawa regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. Z powyższych czynności sporządzony został m.in. protokół oględzin oraz protokół eksperymentu procesowego. W jego wyniku stwierdzono, że w w/w miejscu znajduje się urządzenie do gier o nazwie H., które w momencie rozpoczęcia kontroli było aktywne i dostępne dla klientów lokalu, a na urządzeniu były reklamy gier. Ustalono, że jest to urządzenie posiadające dwa monitory LCD, pulpit sterowniczy, wrzutnik monet, akceptor banknotów, kuwetę na monety oraz naklejoną kartę z numerem H.. Z zeznań W. B. wynika, że automaty były sprawne, że po wpłaceniu bilonu rozgrywano na nich gry i padały wygrane, wypłacane bilonem. Strona oświadczyła, że nie wie dlaczego w czasie kontroli nie można uruchomić automatów, jednocześnie dodała, że nie posiada żadnych pilotów, czy też sterowników do uruchamiania automatu. W trakcie prowadzonych czynności stwierdzono, że automat nie posiadał wymaganych poświadczeń rejestracyjnych nadanych przez Ministra Finansów lub właściwego naczelnika urzędu celnego. Mając powyższe na uwadze zaszło uzasadnione podejrzenie, że badane urządzenie umożliwia urządzanie gier hazardowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty