27.02.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2019 r., sygn. I GSK 19/17

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Lidia Ciechomska-Florek (spr.) Sędzia del. WSA Izabella Janson Protokolant Anna Sobińska po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w B. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 26 sierpnia 2016 r. sygn. akt I SA/Lu 89/16 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. P. z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. 1334 (tysiąc trzysta trzydzieści cztery) złote tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 26 sierpnia 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 89/16 po rozpoznaniu skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. P. z dnia [...] listopada 2015 r. w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu: uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2015 r. Dyrektor Izby Celnej w B. po rozpatrzeniu odwołania M. K. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] sierpnia 2015 r. określającej zobowiązanie w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego w kwocie 6.656,00 zł utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Organ odwoławczy przytoczył brzmienie przepisów mających zastosowanie w niniejszej sprawie tj.: art. 100 ust. 1 pkt 2, art. 2 ust. 1 pkt 9, art. 101 ust. 2 pkt 2, art. 102 ust. 1, art. 101 ust. 2 pkt 1 i 2, art. 106 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r., Nr 108, poz. 626 ze zm., dalej zwane: u.p.a.). Następnie organ stwierdził, że podatnik działając w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pod nazwą K. M., złożył wniosek o rejestrację samochodu osobowego marki M. numer nadwozia [...], rok produkcji 2008, pojemność silnika 2360 cm3 w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta w L. Do wniosku o rejestrację załączono m.in. zagraniczny dowód rejestracyjny pojazdu, z którego wynika, iż ww. samochód osobowy dnia [...] kwietnia 2008 r. został zarejestrowany po raz pierwszy w Szwajcarii. Dnia [...] marca 2012 r. przedmiotowy samochód osobowy dopuszczony został do obrotu na terytorium Unii Europejskiej (Niemcy) w miejscowości K. Osoba o nieustalonych danych osobowych podająca się za M. K. przedmiotowy samochód osobowy przemieściła z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jakim są Niemcy na terytorium Polski. Strona postępowania składając wniosek o rejestrację przedmiotowego pojazdu w Wydziale Komunikacji posłużyła się nieautentycznymi dokumentami, tj. fakturą Vat-Marża nr [...] z dnia [...] kwietnia 2012 r., na podstawie której zakupiony został samochód, pokwitowaniem wniesienia opłaty recyklingowej, dokumentem potwierdzającym zapłatę akcyzy na terytorium kraju nr [...] z dnia [...] marca 2012 r., zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej nr [...] z dnia [...] .05.2011 r. Organ ustalił, iż dokument z dnia [...] marca 2012 r. potwierdzający zapłatę akcyzy dotyczący przedmiotowego samochodu nabytego przez M. K., został sfałszowany. Nie ustalono kto i kiedy dokonał nabycia wewnątrzwspólnotowego tego samochodu oraz kto dokonał sfałszowania dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy. Organ odwoławczy wskazał, że prawo rozporządzania przedmiotowym samochodem osobowym, jak właściciel nabył podatnik kupując ten pojazd dnia [...] kwietnia 2012 r. za kwotę 18.900,00 zł. W związku z faktem, iż nabycie prawa do rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel przez stronę nastąpiło po przemieszczeniu samochodu osobowego na terytorium kraju, to według organu obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego tegoż pojazdu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, powstał z dniem 1 kwietnia 2012 r. tj. z dniem nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty