Wyrok NSA z dnia 19 marca 2019 r., sygn. II GSK 203/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 29 września 2016 r. sygn. akt II SA/Ke 500/16 w sprawie ze skargi K. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Kielcach z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od K. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 29 września 2016 r., sygn. akt II SA/Ke 500/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę K. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Kielcach z [...] kwietnia 2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W wyniku kontroli przeprowadzonej w lokalu "[...]" przy ul. [...] w [...], w którym działalność gospodarczą prowadził K. M. (dalej: skarżący), ujawniono włączone do sieci elektrycznej i gotowe do eksploatacji automaty: [...], [...], [...], o numerach podanych w wyroku, pozostające w dyspozycji A. Sp. z o.o., B. Sp. z o.o. oraz C.. Urządzenia te pozwalały na urządzanie gier w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 165 ze zm.; dalej u.g.h.).
Decyzją z [...] stycznia 2016 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Kielcach nałożył na skarżącego karę pieniężną za urządzanie gier na trzech automatach poza kasynem gry w łącznej wysokości 36.000 zł.
Organ wskazał, że skarżący wydzierżawił A. Sp. z o.o., B. Sp. z o.o. oraz C. powierzchnię w skontrolowanym lokalu, na której zainstalowano ww. automaty. Skarżący stworzył odpowiednie warunki, aby nielegalna gra w ogóle mogła być prowadzona poprzez udostępnienie energii elektrycznej do ww. urządzeń w sposób pozwalający na ich "poprawne funkcjonowanie" Organ podkreślił również, że na niewynajętej powierzchni lokalu nie była prowadzona żadna inna działalność gospodarcza, a mimo to skarżący przebywał w lokalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty