Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2019 r., sygn. II GSK 516/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia del. WSA Izabella Janson Protokolant starszy asystent sędziego Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 października 2016 r. sygn. akt III SA/Po 69/16 w sprawie ze skargi W. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 4 października 2016 r., sygn. akt I SA/Po 69/16, oddalił skargę W. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] grudnia 2015 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W dniu 19 maja 2014 r. w toku czynności funkcjonariusze celni ustalili, że w Kawiarni Barze "[...] " w miejscowości R., w którym działalność gospodarczą prowadził W. G., znajdują się podłączone do sieci i gotowe do gry urządzenia o nazwie: Hot Fun numer [...] i Hot Fun numer [...], przypominające swoim wyglądem automaty do gier, na których urządza się gry na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r. poz. 612 ze zm. dale u.g.h.). W drodze eksperymentu ustalono, że urządzane na wskazanych urządzeniach są grami o wygrane pieniężne i rzeczowe. Na podstawie umowy najmu powierzchni użytkowej z dnia [...] września 2013r. ustalono, że właścicielem ww. urządzeń do gry jest A. Spółka z o. o. z siedzibą we W. Z treści art. 3 ww. umowy wynika, że wynajmujący - Kawiarnia "[...] " W. G. oddaje ww. spółce do wyłącznego korzystania powierzchnię użytkową o metrażu 2 metry kwadratowe w lokalu, wymienionym w artykule 2 ust. 1 niniejszej umowy, w celu zainstalowania przez spółkę urządzeń rozrywkowych, w tym automatów do gier i gier losowych, według własnego uznania i możliwości spółki. Dodatkowo z art. 4 wynika, iż wynajmujący zobowiązuje się do zapewnienia poboru w lokalu przez spółkę energii elektrycznej wyłącznie na potrzeby eksploatacji zainstalowanych urządzeń, bez dodatkowych opłat. W godzinach otwarcia lokalu wynajmujący zapewni spółce oraz jej (przedstawicielom) serwisantom i wskazanym przez spółkę podmiotom, swobodny dostęp do zainstalowanych w nim urządzeń. O planowanej zmianie czasu otwarcia lokalu wynajmujący każdorazowo zawiadomi spółkę, co najmniej 3 (trzy) dni przed planowaną zmianą. Ponadto w artykule 5 umowy strony postanowiły, iż miesięczny czynsz najmu strony określają na stałą miesięczną - procent od przychodów 45 % (przez przychód w wypadku automatów losowych strony rozumieją różnicę pomiędzy wpłatami do automatu, a wypłatami z automatu).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty