Wyrok NSA z dnia 12 marca 2019 r., sygn. II GSK 2559/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Cezary Kosterna (spr.) Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. W.. z dnia 20 kwietnia 2017 r. sygn. akt II SA/Go 69/17 w sprawie ze skargi K. N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od K. N. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Z. G. 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z 20 kwietnia 2017 r. (sygn. akt I SA/Go 69/17) Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. (dalej: WSA), działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302; dalej: ppsa), oddalił skargę K. N. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. (dalej: Dyrektor IC) z [...] grudnia 2016 r. (nr [...]) w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
WSA orzekał w następującym stanie sprawy.
W dniu 11 sierpnia 2011 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w sklepie w P. H.-U. przy ul. W. [...] we W., prowadzonym w ramach działalności gospodarczej przez K. N. pod nazwą F. U.-H. "N.-A.". Ujawnili podłączony do sieci elektrycznej i gotowy do użycia automat do gier "APEX MULTI MAGIC", oznaczony numerem [...] i [...]. W związku z poczynionymi ustaleniami funkcjonariusze celni dokonali oględzin automatu i przeprowadzili eksperyment procesowy polegający na przeprowadzeniu na nim gier kontrolnych. Na tę okoliczność sporządzono protokół, z którego wynika, iż grający nie ma wpływu na układ znaków graficznych, prowadzona gra daje możliwość kumulacji wygranych punktów, ale jest ograniczona limitem czasu, po upływie którego punkty się kasowały, jednakże wrzucenie kolejnej monety powoduje, iż nowe punkty dodane zostają do ilości punktów z poprzedniej gry oraz czas pozostały z poprzedniej gry był dodawany do nowego czasu. Nadto w toku kontroli funkcjonariuszom celnym okazana została umowa o wspólnym przedsięwzięciu zawarta w dniu 1 maja 2011 r. we Wschowie pomiędzy K. N. a H. F. P. sp. z o.o. w W., a także umowa najmu z dnia 8 kwietnia 2011 r., zawarta pomiędzy A. Spółką z o.o. we W. a K. N..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty