07.02.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2019 r., sygn. I GSK 1271/16

Podatek akcyzowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Lidia Ciechomska- Florek Sędzia del. WSA Artur Adamiec (spr.) Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Kr 573/16 w sprawie ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz [...] 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 8 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Kr 576/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, na podstawie art. 146 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.2016.718 ze zm.) - dalej "p.p.s.a", po rozpoznaniu skargi [...] (Spółka), na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 10 lutego 2016 r. nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.

Sąd pierwszej instancji wskazał, że istotą sprawy pozostaje ocena prawidłowości stanowiska skarżącej, że przedstawiony we wniosku proces produkcyjny cynku elektrolitycznego oraz stopów cynku mieści się w pojęciu proces metalurgiczny i że energia elektryczna zużywana przez skarżącą spółkę w tym procesie powinna być zwolniona z podatku akcyzowego na podstawie

art. 30 ust. 7a pkt 3 u.p.a. Zgodnie z powołanym przepisem obowiązującym od

1 stycznia 2016 r. zwalnia się od akcyzy energię elektryczną, wykorzystywaną

w procesach metalurgicznych. Warunki objęcia zwolnienie z art. 30 ust. 7a pkt 3 zostały określone w ust. 7 b i 7 c. Ze stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku wynika, że Spółka spełnia te warunki.

Sąd podniósł, że ustawa o podatku akcyzowym nie zawiera definicji legalnej "procesów metalurgicznych", na co zwróciły uwagę obie strony. W związku z tym wyjaśnienie tego pojęcia dotyka istoty sporu w kontrolowanej sprawie. Zdaniem Sądu definicje słownikowe wskazują, że jako proces metalurgiczny należy uznać szeroko rozumiany całokształt czynności niezbędnych i koniecznych do produkcji metali

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne