25.01.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2019 r., sygn. I GSK 1199/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 31 maja 2016 r. sygn. akt I SA/ Op 107/16 w sprawie ze skargi M. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 31 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Op 107/16 oddalił skargę M. W.(dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu (dalej: Dyrektor IC) z dnia [...] lutego 2016 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego pojazdu samochodowego

Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Postanowieniem z dnia [...] listopada 2014 r. wszczęto z urzędu wobec strony postępowanie podatkowe w sprawie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki L. o numerze nadwozia [...], poj. silnika 2720 ccm, rok prod. 2005.

Naczelnik Urzędu Celnego w Opolu (dalej: NUC) decyzją z dnia [...] sierpnia 2015 r. określił skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w kwocie 10.743 zł z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia ww. samochodu. Organ na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego uznał, że przedmiotowy pojazd spełnia definicję samochodu osobowego określoną w art. 100 ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r., poz. 752 ze zm. - dalej: u.p.a.). W opinii organu, ogół cech posiadanych przez omawiany samochód oraz jego ogólny wygląd jednoznacznie odpowiadają brzmieniu pozycji CN 8703, o czym świadczy obecność: wykończenie wnętrza kabiny pojazdu kojarzone z samochodem osobowym, tylnych okien wzdłuż dwubocznych paneli, brak przegrody pomiędzy przestrzenią dla kierowcy i przednich siedzeń pasażerów a przestrzenia tylną, niewielka dopuszczalna ładowność pojazdu (726 kg), w dacie wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazd posiadał co najmniej 2 miejsca siedzące - fotele wyposażone w pasy bezpieczeństwa i zagłówki. Natomiast wynikający z niemieckiego dowodu rejestracyjnego, brak (demontaż) tylnych siedzeń nie zmienia ogółu cech przesądzających o przeznaczeniu ww. pojazdu do przewozu osób, które realizowane jest przez wypełnienie założeń konstrukcyjnych samochodu. Jako moment powstawania obowiązku podatkowego na podstawie art. 101 ust. 5 u.p.a. organ przyjął dzień [...].01.2011 r. tj. datę przeprowadzonego pierwszego badania technicznego na terytorium kraju.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty