Wyrok NSA z dnia 18 września 2018 r., sygn. I OSK 459/18
Dostęp do informacji publicznej
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) sędzia NSA Tamara Dziełakowska sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant asystent sędziego Inesa Wyrębkowska po rozpoznaniu w dniu 18 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 5 października 2017 r. sygn. akt II SAB/Sz 73/17 w sprawie ze skargi Z. F. na bezczynność Rektora [...] Uniwersytetu [...] w S. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Z. F. na rzecz Rektora [...] Uniwersytetu [...] w S. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 5 października 2017 r. sygn. akt II SAB/Sz 73/17 oddalił skargę Z. F. na bezczynność Rektora [...] Uniwersytetu [...] w S. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wnioskiem z dnia 22 listopada 2013 r. Z. F. zwrócił się o udostępnienie informacji publicznej w zakresie: "wglądu do wszystkich pism wytworzonych przez pracowników uczelni ([...] i [...]) dotyczących antydatowania wpisów do indeksów i kart zaliczeń przez prof. A. A., oraz wniosku o odsunięcie Z. F. od prowadzenia zajęć dydaktycznych (seminarium dyplomowego), tj. pism studentów z dnia 17 marca 2008 r. oraz samorządu studenckiego z dnia 18 marca 2008 r. A więc wystąpień i pism wewnętrznych oraz wychodzących poza uczelnię - protokoły, notatki służbowe, wnioski, wyjaśnienia, itp.".
Pismem z dnia 6 grudnia 2013 r. Rektor [...] Uniwersytetu [...] (Rektor [...]) poinformował wnioskodawcę, iż nie posiada dokumentacji związanej z antydatowaniem dokumentów przez prof. A. A. oraz z wnioskiem o odsunięcie wnioskodawcy od prowadzenia zajęć dydaktycznych. Wskazał ponadto, że część wniosku dotycząca udostępnienia pism z dnia 17 i 18 marca 2008 r. jest powieleniem wcześniejszych wniosków, na które Z. F. uzyskał odpowiedzi w dniu 2 lutego 2012 r. ([...]) i w dniu 24 lutego 2013 r. ([...]). Podtrzymał stanowisko wyrażone w tych pismach. W piśmie z dnia 23 grudnia 2013 r. organ stwierdził, że ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm., dalej: u.d.i.p.) nie nakłada na niego obowiązku wyjaśnienia powodów nieposiadania żądanych dokumentów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty